Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
23 Ekim 2023 Pazartesi

Yasa dışı reçeteli ilaçların online satışında büyük artış

Yapılan son araştırmalar, Belçika’da yasa dışı ilaçların bazı online platformlar üzerinden satışının giderek arttığını ortaya koydu.

Yasa dışı reçeteli ilaçların online satışında büyük artış

VRT NWS’nin yaptığı araştırma, dijital çağda reçeteli ilaçları satın almanın ne kadar kolaylaştığını gözler önüne serdi. Belçika’da artık her beş kişiden birine benzo olarak bilinen benzodiazepin reçetesi yazılıyor. Bu çok güçlü sakinleştirici ve uyku hapları, aynı zamanda son derece bağımlılık yapıcı bir özelliğe sahip.

Xanax ve Valium gibi tanınmış markalar da dahil olmak üzere benzolar, kaygı ve uyku bozukluklarını hafifletmek için yaygın olarak kullanılıyor. Bu ilaçlar sıkıntı veya uykusuzluk anlarında hızlı bir rahatlama sağlıyor ve bu da onları kullanıcılar için vazgeçilmez kılıyor. İlaçlar, özellikle gençler arasında giderek yayılıyor.

Google verileri, Belçika’da yıllar içinde ‘benzo’ aramalarının arttığını gösterdi. Basit bir aramayla, eve teslim yapan web sitelerine rastlamak mümkün. Bu web siteleri, alıcılara ürünlerinin bağımlılık yapmadığına dair güvence veren gerçek incelemeler ve müşteri desteği sunarak kendilerini profesyonel gibi sunuyor.

Söz konusu web siteleri bununla da kalmıyor, ‘araştırma kimyasalları’ olarak bilinen ve mevcut ürünlerin hafifçe değiştirilmiş versiyonlarını, yasal kısıtlamaları aşacak biçimde değiştirerek pazarlıyorlar. Etkileri neredeyse aynı olan bu maddeler, Hollanda’da teknik olarak yasa dışı değil. Belçika’da ise yasalar, Hollanda’ya nazaran biraz daha katı. Ancak yeterli değil.

Toksikolog Jan Tytgat, VRT’ye verdiği röportajda, özellikle alkolle birlikte kullanıldığında aşırı doz, koma ve hatta ölüm potansiyeli konusunda uyardı. Tehlikelere rağmen, bu hafifçe değiştirilmiş maddeleri hedef alan özel bir mevzuat bulunmuyor. Bu da onları şu anda Belçika'da yasal hâle getiriyor.

Geri Dön 23 Ekim 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN