Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
28 Aralık 2023 Perşembe

Uyuşturucuyu anında etkisiz hâle getirecek teknoloji

Belçika'da, ele geçirilen uyuşturucuları anında kullanılamaz hâle getirebilecek bir sistemin 2024 yılında devreye alınacağı duyuruldu.

Uyuşturucuyu anında etkisiz hâle getirecek teknoloji

Belçika'da yasadışı uyuşturucu ticaretiyle mücadele bu yıl yeni bir boyut kazandı. Kasım ayında, Antwerp limanında gümrük alanına giren silahlı çete üyeleri, liman güvenliği tarafından ele geçirilen ve el konulan bir kokain sevkiyatını geri almak için birkaç çalışanı tehdit etmişti. Ulusal Uyuşturucu Komiseri Ine van Wymersch, Flaman radyosunda yaptığı açıklamada, "Kendi başarımızın kurbanı olduk" dedi. Ancak, güvenlik güçlerinin karşı karşıya kaldığı son derece organize ve giderek daha saldırgan kartellerin yanı sıra, ele geçirilen uyuşturucuları imha etmek için yeterli araçların olmamasının zorluklarına dikkat çekti ve "Sadece bir lisanslı yakma fırını ile bu kadar büyük miktarda uyuşturucuyla başa çıkamıyoruz" dedi.

Uyuşturucuyu anında etkisiz hâle getirecek teknoloji

2023'te kurulan yeni bir birim olan Uyuşturucu Komiserliği, el konulan maddelerin korunmasıyla ilişkili güvenlik risklerini önemli ölçüde azaltmak için uyuşturucu işleme sürecini daha verimli hâle getirmesi istendi.

Van Wymersch, "Uyuşturucu ele geçirildiği anda kokainin hemen devre dışı bırakılacağı bir süreç fikriyle geldik" dedi. Flaman Adalet Bakanı Zuhal Demir, Flaman Teknoloji Araştırma Enstitüsü'nün (VITO) bu konuda çalışmaya başlayacağını belirtmişti.

Van Wymersch, bu süreci 1990'larda nakit taşımacılığına yönelik çok şiddetli soygunlar sonrasında tanıtılan boya sistemiyle karşılaştırdı. Benzer bir teknoloji, ele geçirilen kokain için geliştiriliyor.

El konulan uyuşturucuların hala yakma fırınına gönderilerek kalıcı olarak yok edilmesi gerekecek. Ancak Van Wymersch, "Bu tür bir 'akıllı nötralizasyon sistemi' ile zaman kazanıyoruz ve tek bir yakma fırını yeterli olabilir" diye açıkladı.

Geri Dön 28 Aralık 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN