Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
03 Temmuz 2024 Çarşamba

Soyadı değişikliği kolaylaştırıldı

Belçika'da soyadı değişikliği talebinin kabulü Kral'ın onayına bağlandı. Yeni yasa ile soyadı değişikliği her vatandaşın talep edebileceği bir hak hâline geldi. 

Belçika'da temmuz ayı itibarıyla soyadı değişiklikleri kolaylaştırıldı. Önceden, soyadını değiştirmek isteyenler Adalet Bakanlığı'na başvurmak ve gerekçe göstermek zorundaydı. Talebin kabulü ise ilgili memur ve Kral'ın onayına bağlıydı. Yeni yasa ile soyadı değişikliği her vatandaşın talep edebileceği bir hak hâline geldi. 

Yeni düzenlemeye göre, her Belçikalı yalnızca bir kez soyadını değiştirebilecek ve bu değişiklik annenin, babanın veya evlatlık edinen ebeveynlerin soyadı ile sınırlı olacak. Diğer soyadı değişiklikleri için yine Adalet Bakanlığı'na başvurmak ve Kral'ın onayını beklemek gerekecek.

Brüksel'de aile hukuku uzmanı avukat Emmanuelle Cugnon, RTBF televizyonuna verdiği demeçte, yazılı başvurunun artık zorunlu olmadığını ve belediyeye giderek işlemlerin yapılabileceğini belirtti. Bu sayede aylarca beklemeye gerek kalmayacak. Belediyede yapılan işlemler için hâlâ bir ücret ödeniyor ancak yeni yasa ile maliyetler önemli ölçüde düştü.

Öte yandan, çocukların veya torunların soyadı değiştirmesi durumunda noter kayıtları gibi belgelerde isim arama ve onay süreçlerinin uzayabileceği ifade edildi.

Geri Dön 03 Temmuz 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN