Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
20 Nisan 2024 Cumartesi

Öğrencinin spermi izinsiz kullanılmış

Belçika'da Brüksel Özgür Üniversitesi'nde, 1970'li yıllarda araştırma için sperm bağışlayan bir öğrencinin spermlerinin, izinsiz biçimde tüp bebek tedavisinde kullanıldığı ortaya çıktı.

Brüksel Özgür Üniversitesi'nde yaşanan ve tüp bebek tedavileriyle ilgili şok edici bir skandal ortaya çıktı. 1970'li yıllarda, emekli bir profesörün, bir öğrencisinin spermini izinsiz olarak kullanarak en az iki çocuğun babası olmasına neden olduğu belirlendi.

Donorkinderen Derneği tarafından yapılan araştırmalar sırasında tesadüfen keşfedilen bu durum, tüp bebek tedavisi tarihinde karanlık bir sayfa olarak kaydedildi. Araştırmalar, DNA veri tabanı üzerinden yürütülüyor ve bulgular, öğrencinin sperminin izinsiz kullanıldığını ve bu yolla en az iki çocuğun dünyaya geldiğini ortaya koydu.

Tüp bebek tedavisinin öncülerinden

Olaya karışan profesör, Belçika'da tüp bebek tedavisinin öncülerinden biri olarak biliniyor. Ancak profesör, bu bilgilerin ortaya çıkmasından yıllar önce hayatını kaybetmiş durumda. Bu nedenle, yaşananlar hakkında doğrudan bir açıklama yapma imkanı bulunmuyor.

Araştırma için bağışlamış

Öğrenci, spermini üniversite araştırmaları için bağışlamıştı, ancak bu spermlerin tüp bebek tedavisinde kullanılacağından haberi olmadığı belirtiliyor. Bu durum, etik dışı bir uygulama olarak değerlendiriliyor ve benzer olayların önüne geçilmesi için çağrılarda bulunuluyor.

Hollanda'da da yaşanmıştı

Bu tür skandallar, yalnızca Belçika ile sınırlı değil. Örneğin, Hollanda'da 2017 yılında bir tüp bebek kliniği doktorunun kendi spermlerini kullanarak 50'ye yakın çocuğun babası olduğu ortaya çıkmıştı. Bu ve benzeri olaylar, tüp bebek tedavilerinde etik standartların gözden geçirilmesi gerektiğini gösteriyor.

Geri Dön 20 Nisan 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN