Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
03 Haziran 2024 Pazartesi

Kara para aklama bildirimleri yüzde 50 arttı

Belçika'da 2023 yılında kara para aklama bildirimleri neredeyse yüzde 50 oranında arttı. 

Kara para aklama bildirimleri yüzde 50 arttı

Devlet, uyuşturucu kaçakçılığından elde edilen gelirleri aklayan profesyonel şebekelerle mücadele ediyor. Mali Bilgi İşlem Birimi (CTIF), geçen yıl toplam 79 bin 211 potansiyel kara para aklama faaliyeti bildirdi.

CTIF raporu ve artış nedenleri

CTIF'in yıllık raporuna göre, 2023'te alınan 63 bin 753 yeni vaka bildirimi, 2022'deki 42 bin 970 vaka bildirimine göre yüzde 48 artış gösterdi. Savcılığa bildirilen şüpheli işlemlerin parasal değeri 1,62 milyar avrodan 2,43 milyar avroya çıkarak yüzde 50 arttı. Artışın ana nedenleri arasında bankaların daha dikkatli hâle gelmesi ve Belçika'da uyuşturucu kaçakçılığının artması yer alıyor.

Kara para aklama ağları

Rapora göre, uyuşturucu kaçakçılığından elde edilen gelirlerin büyük çoğunluğu, profesyonel kara para aklama ağları aracılığıyla aklanıyor. CTIF'in en büyük zorluğu, uyuşturucu kaçakçıları ile bu aklama ağlarına dahil olan kişiler arasında bağlantı kurmak. Bu kişiler genellikle yasal finansal sistemin dışında faaliyet gösteriyor.

CTIF Başkanı'nın açıklamaları

CTIF başkanı Philippe de Koster, Belçika'nın merkezi konumu nedeniyle uluslararası uyuşturucu kaçakçılığıyla uğraştığını, ancak son yıllarda sorunun daha ciddi hâle geldiğini belirtti. Kara para aklama şebekelerinin, uyuyan şirketler kullanarak gözden uzak kalmaya çalıştığını ifade etti. Bu durumu çözmek için uyuyan şirketlerin İşletmeler İçin Kesişim Bankası'ndan çıkarılması gibi önlemler alındı.

Geri Dön 03 Haziran 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN