Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Nisan 2024 Perşembe

Gurbetçi torunları da ayrımcılığa uğruyor

Belçika’da beş üniversite tarafından yapılan araştırma; göçmen kökenlilerin, hatta Belçika’da doğan ikinci neslin dahi, iş hayatında ayrımcılığa uğradığını ortaya koydu.

Raporda, 2023’ün üçüncü çeyreğinde AB üyesi ülkelerden gelen göçmenlerin yüzde 77,2’sinin işgücü piyasasına entegre olduğu, bu oranın üçüncü ülke vatandaşlarında yüzde 30 düşerek, yüzde 48,9’a gerilediği belirtildi.

Çalışmanın yazarlarından Louise Devos'un VRT’de verdiği demeçte, göçmen kökenlilerin niteliklerine uygun pozisyonlarda iş bulamadıkları için, daha düşük ücretli ve yerli halkın yapmak istemediği işlerde çalışmak zorunda kaldığına dikkat çekti. Daha da endişe verici olanın bu ayrımcılığın Belçika'da doğan ve okuyan nesli de kapsadığı vurgulandı. Belçika’nın diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında oldukça zayıf bir performans gösterdiği belirtildi.

İşverenlerin, göçmen kökenlilere yönelik entegrasyon kaygıları ve işten çıkarılma prosedürlerinin ağır olması nedeniyle önceliği yerlilere verdikleri tespit edildi. Ancak rekabetin yüksek olduğu sektörlerde şirketlerin göçmenlere karşı daha kapsayıcı olduğu da vurgulandı.

Belçika’da ayrıca özellik AB üyesi olmayan üçüncü ülkelerden gelenlerin üniversite diplomalarının ve derecelerinin tanınmasının da oldukça karmaşık ve uzun bir süreç olduğuna dikkat çekildi. Araştırmayı yürüten uzmanlar, Belçika’yı göçmenler için kapalı bir kutuya benzetti.

Geri Dön 11 Nisan 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN