Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Nisan 2024 Pazartesi

Göçmen kökenlilerin istihdam oranları artıyor

Belçika'da, göçmen kökenli insanların istihdam oranları, diğer tüm nüfus gruplarından daha hızlı bir şekilde artış gösterdi.

Göçmen kökenli insanlar, AB dışı bir milliyete sahip olanları veya en az bir ebeveyni AB dışı milliyete sahip olanları kapsıyor. Belçika İstatistik Ofisi Statbel'in verilerine göre, bu kategorideki istihdam oranı yüzde 57,4'e ulaşarak rekor bir seviyeye çıktı. Bu oran, son on yılda yüzde 8'lik bir artışı temsil ederken, aynı dönemde Belçika'nın genel istihdam oranı yüzde 5,6, AB'nin ise yüzde 6,4 artış gösterdi.

Bölgesel istihdam oranları

Belçika'nın üç bölgesi arasında, Flanders yüzde 77 ile en yüksek istihdam oranına sahipken, bu bölgenin AB dışı nüfusunda istihdam oranı yüzde 66'dır. Brüksel'de genel istihdam oranı yüzde 66,7 iken, AB dışı vatandaşlar arasında bu oran yüzde 55'tir. Valonya ise her iki kategoride de en düşük oranlara sahip; genel istihdam oranı yüzde 65 ve göçmen kökenli insanlar arasında %50.6.

Göçmenlerin istihdamındaki artışa rağmen, istihdam oranları ulusal ortalamadan daha düşük kalmaya devam ediyor. Ancak, Statbel'in bulguları bu eğilimin değişmekte olduğunu gösteriyor. Gent Üniversitesi'nden işgücü ekonomisti Stijn Baert, l'Echo'ya verdiği demeçte, işçi talebinin güçlü olması nedeniyle işe alım sürecinde ayrımcılığın azaldığını belirtti.

Geri Dön 22 Nisan 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN