Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
08 Nisan 2024 Pazartesi

Emeklilikte bonus sistemi geri dönüyor

Belçika'da emeklilik sisteminde yapılan reform, parlamento tarafından onaylandı. Emeklilikte bonus sistemi yeniden getirildi.

Emeklilik Bakanı Karine Lalieux liderliğindeki reform, uzun süren müzakerelerin ardından kabul edildi. Bu reform, emeklilik bonusunun geri getirilmesini ve çeşitli emeklilik düzenlemelerini içeriyor. Yenilikler arasında, emeklilik bonusunun net rakam üzerinden (brüt olarak değil) uygulanması bulunuyor. Bu, üç yıl daha fazla çalışanlar için 22 bin avroya kadar ek ödeme sağlayacak şekilde düzenlendi. Ayrıca, kamu görevlilerinin emekliliklerinin ayarlanması için 'perequatie sistemi' yeniden belirlendi. Bu sistem, yıllık toplam kamu görevlisi emekliliğinin yüzde 0,3'ünün enflasyon oranına ek olarak artırılmasını öngörüyor. Özel sektördeki tamamlayıcı emekliliklere yapılan sosyal güvenlik katkısı olan Wijninckx katkısı da 2028'den itibaren yüzde 3'ten yüzde 6'ya çıkarıldı.

Reform kapsamında asgari emeklilik için belirli bir çalışma yılı zorunluluğu getirildi. Bu, 20 yıllık bir kariyer süresini ifade ediyor ve eşdeğer dönemler de dahil edilerek cinsiyet eşitliğini sağlamayı amaçlıyor. Hükûmet, bu reformun 2070'e kadar GSYİH'nin yüzde 0,5'lik bir tasarruf sağlayacağını ve emeklilik sistemini finansal olarak daha sürdürülebilir hâle getireceğini belirtiyor.

Yaşlanan nüfusun maliyetlerini yönetmek ve emeklilik sistemini gelecek nesiller için daha adil ve erişilebilir kılmak amacı taşıyan reform, Belçika'nın gelecekteki zorluklara hazırlanmasını amaçlıyor.

Geri Dön 08 Nisan 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN