Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına ve saldırı alarmı: 2 tutuklama - 18 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
10 Haziran 2024 Pazartesi

De Croo'nun genel seçim hezimeti: İstifa edecek

Belçika'da AP seçimlerinin yanısıra genel seçimler de yapıldı. Sandıktan sağcı Flaman partisi N-VA lider çıktı. Başbakan De Croo, istifa edeceğini açıkladı.

Belçika’da genel seçimlerin ilk sonuçlarına göre, milliyetçi Flaman partisi N-VA, federal parlamento ve Flaman parlamentosunda birinci oldu. Aşırı sağcı Vlaams Belang (VB) ise beklentilerin aksine birinci sıraya çıkamadı.

Seçim sonuçları

Federal parlamentoda, milliyetçi N-VA yüzde 18,9 oy aldı ve 2019'a göre yüzde 2,9 artış gösterdi. Aşırı sağcı VB yüzde 15,6 oy alarak önceki seçimdeki oylarını yüzde 3,7 artırdı.

Sosyalist Flaman parti Vooruit yüzde 9,1 ile oylarını yüzde 2,4 artırdı.

Flaman Hristiyan Demokrat Parti (cd&v) yüzde 9 oy aldı.

Liberal Frankofon MR Partisi yüzde 1,6 artışla yüzde 9,2 oy aldı.

Başbakan Alexander De Croo’nun partisi Flaman liberal Open Vld yüzde 5,7 oy ile 9'uncu sırada yer aldı.

Flaman parlamentosunda N-VA yüzde 24,3 ile birinci, VB yüzde 22,8 ile ikinci oldu. Vooruit, cd&v, PTB-PVDA, Open Vld ve Yeşiller sıralamada yer aldı.

Valon bölgesinde MR yüzde 8,6 artışla birinci, sosyalist PS yüzde 3,8 düşüşle ikinci sırada yer aldı. Les Engages yüzde 21,8 ile üçüncü oldu.

Brüksel Başkent Bölgesi'nde ise MR yüzde 26,2 ile birinci, PS yüzde 21,9 ile ikinci, PTB yüzde 20,8 ile üçüncü sırada yer aldı.

De Croo istifa edecek

Başbakan Alexander De Croo, partisinin başarısızlığı nedeniyle istifa edeceğini açıkladı. De Croo, seçim sonuçlarının duyurulmasının ardından yaptığı açıklamada, "Kaybettik. Yarından itibaren istifa eden bir Başbakan olacağım." dedi.

Koalisyon müzakereleri başlayacak

Belçika'da hiçbir partinin tek başına hükûmet kurmak için gerekli 76 sandalyeye sahip olamaması nedeniyle zorlu bir koalisyon müzakere süreci bekleniyor.

Geri Dön 10 Haziran 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN