Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Nisan 2024 Pazartesi

Çikolata fiyatları yüksek kalacak

Afrika'daki hava koşulları nedeniyle kakao hasadı yine olumsuz etkilendi. Bu durumun Belçika'daki çikolata sektörünü de etkileyeceği belirtildi.

Batı Afrika ülkelerinde yaşanan aşırı hava koşulları, kakao hasadını üst üste üçüncü kez olumsuz etkiledi ve bu durum kakao fiyatlarının hızla yükselmesine neden oldu. Küresel piyasalarda kakao fiyatı geçen yıla göre üç katına çıkarak ton başına 10 bin doları aştı.

Kakaodaki fiyat artışı, çikolata üreticilerini zor durumda bırakırken bu durum, ürün fiyatlarına yansıdı. Belçika gibi çikolatasıyla ünlü bir ülkede bu durum özellikle önemli. Ülkede, büyük üreticilerin yanı sıra yüzlerce butik çikolata dükkanı da faaliyet gösteriyor ve sektörde yaklaşık 9 bin kişi istihdam ediliyor. Belçika'da çikolata sektörünün yıllık cirosu 6 milyar avroyu aşıyor.

Belçika Kraliyet Bisküvi, Çikolata ve Şekerleme Derneği (Choprabisco) Danışmanı Mieke Callebaut, kakao fiyatlarındaki artışın sektörü nasıl etkilediğini değerlendirdi. Callebaut, Fildişi Sahili ve Gana gibi kakao üretiminin önemli olduğu ülkelerdeki düşük seviyedeki hasatların piyasanın dengesini bozduğunu ve stokların azaldığını belirtti. Ayrıca, kakao ağaçlarının bakımının yetersizliği ve enerji krizinin etkisiyle tarım ilaçlarının maliyetinin artması nedeniyle çiftçilerin ağaçlarına yeterince bakamadığını ifade etti.

Callebaut, kakao üretiminin hızla artırılmasının mümkün olmadığını ve bu durumun uzun bir tedarik zinciri olan kakao sektörünü olumsuz etkilediğini vurguladı. Çikolata fiyatlarına kakaonun etkisine değinen Callebaut, kakaonun çikolata üretiminin ana malzemesi olduğunu ve çikolata fiyatlarına doğrudan etki ettiğini belirtti.

Belçika'da çikolata endüstrisinin ekonomik büyüklüğünün yıllık 6,1 milyar avro olduğunu ve ülkenin yılda 3,4 milyar avroluk çikolata ihraç ettiğini kaydeden Callebaut, sektördeki zorluğa rağmen şirketlerin farklı stratejiler geliştirdiğini söyledi.

Geri Dön 15 Nisan 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN