Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
05 Mart 2023 Pazar

Belçika’da bu hafta neler yaşandı?

Belçika’nın gündeminde bu hafta ekonomi ve iklim değişikliği vardı. İşte bu hafta yaşananlar…

Belçika’da bu hafta neler yaşandı?

Belçika'da enflasyon şubat ayında bir önceki aya nazaran 1,4 puan azaldı ve yüzde 6,6'ya geriledi.

Ülkede yapılan son araştırmaya göreyse hanelerin yüzde 28'inin gelirleri giderlerini karşılamıyor. Finansal Danışmanlık firması Deloitte’in Ghent Üniversitesi ve Argenta Bankası’yla işbirliği içinde yaptığı araştırmaya göre, Belçikalı hanelerin yüzde 28’inin aylık giderleri gelirlerinden fazla. Yani, ülkedeki hanelerin dörtte birinden fazlası ayın sonunu, hatta günün sonunu getirmekte zorlanıyor. Hanelerin yüzde 36’sı da maddi olarak ‘kırılgan’ durumda; gelecekte yaşanabilecek mali zorluklara karşı biriktirdikleri para çok sınırlı. 

Vergi reformu hazırlığı

Belçika hükûmeti de vergiden muaf gelir sınırının yükseltilmesini ve birçok temel ihtiyaç ürününde KDV’nin sıfıra indirilmesini öngören kapsamlı bir vergi reformu üzerinde çalışıyor. Finans Bakanı Vincent Van Peteghem’a göre, tasarı yürürlüğe girerse, çalışan herkesin yıllık net geliri ortalama 835 avro artacak. Tasarıya göre, vergiden muaf gelir sınırı yıllık 10 bin 160 avrodan 13 bin 500 avroya yükseltilecek. Tüm vergi dilimleri için üst gelir sınırları da yükseltilecek; en yüksek vergi dilimine sadece yıllık geliri 60 bin avronun üzerinde olanlar girecek. 

Servet vergisi de gündemde

Servet vergisi konusunda da değişiklikler planlanıyor. Çok uluslu şirketlerin karlarının iki kez vergilendirilmesini engelleyen yasaların kaldırılması ve 1 milyon avronun üzerinde malvarlığı olanlara uygulanan servet vergisinin iki katına çıkarılması gündemde. Ancak özellikle bu konuda hükümette fikir ayrılığı çok büyük. İktidar koalisyonu tasarı üzerinde anlaşmaya varırsa, vergi reformunun 1 Ocak 2024’ten itibaren hayata geçirilmesi planlanıyor. 

37 yılın en kurak şubat ayı

Geride bıraktığımız şubat ayı, birçok ülke gibi Belçika'da da çok kurak geçti. Verilere göre son 37 yılın en kurak şubat ayı yaşandı. Şubat 2023, Belçika’da 37 yıldan bu yana kaydedilen en kurak şubat ayı oldu. Kraliyet Meteoroloji Enstitüsünün verilerine göre, geçtiğimiz ay ülkede günlük sadece 13,3 milimetreyle mevsim normallerinin dörtte birinden az yağış kaydedildi. Şubat ayı, ayrıca mevsim normallerine göre daha sıcak geçti; sıcaklıklar günlük ortalama 6 dereceyle mevsimsel ortalamanın yaklaşık 2 derece üzerindeydi. 

Geri Dön 05 Mart 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN