Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
19 Şubat 2023 Pazar

Belçika’da bu hafta neler yaşandı?

Belçika’da bu haftanın gündeminde vergi reformu, uyuşturucuyla mücadele ve eski belediye meclis üyesinin çocuk tecavüzü skandalı ve Brüksel’de alarm veren hava kirliliği vardı.

Belçika’da bu hafta neler yaşandı?

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, vergi reformu için ilk adımları attıklarını duyurdu. Ancak başbakanın bir de şerhi var; reformun bütçeyi zorlamaması gerekiyor. İdeolojik olarak vergi yükünün azaltılmasından yana olduğunu söyleyen De Croo, “Sağlam bir bütçeye giden yolun sürdürülebilirliği açısından çok disiplinli bir şekilde çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.

Uyuşturucuyla mücadelede yeni tedbirler

Avrupa’nın uyuşturucu kapısı hâline gelen Antwerp’te 4 ton kokain yakalandı. Yapılan operasyonda 10 kişi gözaltına alındı. Aralarında Hollanda’da uyuşturucu trafiği sabıkası olan iki Hollandalı da bulunuyor. Yakalanan 4 ton kokain tam 68 çantada yer alıyordu. Bu durum bardağı taşıran son damla mı oldu bilinmez ancak hükûmet acilen mücadele için yeni tedbirler alınacağını duyurdu. “Narko terörle mücadele" için Ulusal Güvenlik Konseyini toplayan hükûmet yeni kararlar aldı. Buna göre, ülkenin içişleri, adalet, sağlık ve maliye bakanlarıyla çalışacak uyuşturucu suçlarıyla mücadele temsilcisi atanacak.

Sadece Anvers Limanını korumak için polis tarafından ilk aşamada 100 kişilik "liman güvenlik birimi" oluşturulacak. Liman yakınındaki Doel Nükleer Santralinde görevli polisler de Anvers civarındaki uyuşturucu suçlarıyla mücadeleye kaydırılacak. Santralin güvenliğini ordu devralacak.

Uyuşturucu bağlantılı suçlara müdahale için yerel hükümetlere daha fazla yetki verilecek.

Ayrıca kokain gibi uyuşturucuları kullananlara verilen para cezası yaklaşık 3 kat artırılarak 1.000 avroya çıkarılacak. Para cezası dışında uyuşturucu kullananlar zorunlu rehabilitasyona gönderilebilecek.

Limana gelen konteynerlerin gümrükte taranması için yeni cihazlar alınacak. Belçika genelinde gümrüklerde çalışan 16 bin kişi güvenlik taramasından geçirilecek.

Belediye meclis üyesinin çocuk tecavüzü skandalı

Belçika’da Schaerbeek belediyesi eski meclis üyesi Michel De Herde, iki çocuğa tecavüz ve çocuk pornosu bulundurma suçlamalarıyla gözaltına alınmıştı. De Herde daha önce de Yeşiller Partili Meclis Üyesi Sihame Haddioui tarafından cinsel tacizle suçlanmış ve bir öğrenciye tecavüz girişiminden dolayı kasım ayında tutuklanmıştı. Bunun üzerine meclis üyeliği görevinden alındı. De Herde, partisi DéFl’den de uzaklaştırıldı. Çok sayıda suçlamayla karşı karşıya olan eski belediye meclis üyesi, artık parti üyeliğinden yararlanamayacak.

Hava kirliliği alarmı

Başkent Brüksel’de yapılan hava kirliliği ölçümlerinde beklenen eşik aşıldı. Belçika’da hava kalitesinden sorumlu kuruluş olan CELINE, söz konusu kirliliğin halkı uyarmayı gerektirecek kadar yüksek olduğunu kabul etti. Yetkililer vatandaşlardan arabalarını gerekmedikçe kullanmamalarını istedi ve solunum yolu hastalığı olanlara tedbirli olma çağrısında bulundu. CELINE’den yapılan uyarıda artan rüzgar hızı nedeniyle parçacıkların arttığı söylendi. Ancak perşembe gününden itibaren partikül yoğunluğu kademeli olarak normal seviyelere inmeye başladı.

Geri Dön 19 Şubat 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN