Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
23 Temmuz 2023 Pazar

Belçika'da bu hafta neler yaşandı?

Belçika'nın gündeminde bu hafta vergi reformu vardı. İşte bu hafta yaşananlar...

Belçika’da konut fiyatları, 12 yıldan sonra ilk defa, hafif de olsa düşüşe geçti. Ortalama bir evin fiyatı, geçen yıla göre yüzde 0,3 düşerek 321 bin avroya indi. 2023’ün ilk yarısında, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 4 daha az konut satıldı. Konut fiyatları, ülke genelinde ortalama yüzde 0,3 düştü. Ev fiyatları, Valon Bölgesinde yüzde 1,4; Başkent Brüksel Bölgesinde yüzde 4 düştü, Flaman Bölgesinde ise yüzde 1,7 arttı.

Vergi reformunda anlaşmaya varılamadı

Belçika hükûmeti, uzun süredir tartışılan vergi reformu konusunda anlaşmaya varamadı. Koalisyon üyelerinden Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller, vergi reformundaki başarısızlıktan merkez sağ görüşlü liberal Reform Hareketi (MR) partisini sorumlu tuttu.

Belçikalıların yüzde 57’si monarşinin devamından yana

21 Temmuz Cuma günü, Belçika’nın 8. kralı olan Kral Phillipe’in tahta çıkışının 10. yıldönümü kutlandı. Anketlere göre, Belçika halkının yüzde 57’si, ülkedeki parlamenter monarşi sisteminin devam etmesini istiyor.

Belçikalı kadın maymuna aşık oldu

Antwerp kentinde bir kadın, hayvanat bahçesindeki Chita isimli bir şempanzeyle ‘4 yıllık bir ilişkisi olduğu’ iddialarından sonra hayvanat bahçesinden men edilmişti.

38 yaşındaki Adie Timmerman, şempanzeyle birbirilerine aşık olduklarını ve bir ilişki yaşadıklarını iddia ediyordu. Hayvanat bahçesi yönetimi, kadının tuhaf davranışları nedeniyle, şempanzeyi ziyaret etmesini yasaklamıştı. Ancak yasak kısa süre sonra kaldırıldı. Kadın, şempanzeyle fazla vakit geçirmemek şartıyla hayvanat bahçesine girebiliyor. Hayvanat bahçesi yöneticileri, hayatının ilk yıllarını insanların arasında geçirmiş olan şempanzenin, olabildiğince kendi türünden hayvanlarla vakit geçirmesi gerektiğini düşünüyor.

Brüksel-Paris arasında yeni hızlı tren seferleri planlanıyor

Belçika devlet demir yolları SNCB ve Fransız partneri SNCF, Brüksel ve Paris arasındaki ekspres tren seferlerini 2024 sonu itibarıyla yeniden başlatmayı planlıyor.

Gece uçuşları yasaklanabilir

Belçika’nın Ulaşım Bakanı Georges Gilkinet, gürültü kirliliğini engellemek ve çevreyi korumak için, Brüksel Zaventem Havalimanı’nda 23.00-06.00 saatleri arasında hiçbir uçuş seferi yapılmamasını teklif etti.

Yerel halk ve çevreyi koruma örgütleri, teklifi memnuniyetle karşıladı. Hıristiyan ulaşım sendikası ACV-Transcom ise, ‘aptalca’ olarak nitelediği bu plana kesinlikle karşı çıkacağını açıkladı. Sendika, bu yasağın, binlerce çalışanın işini kaybetmesiyle sonuçlanabileceğinden endişeleniyor.

Gıda israfına karşı bağış zorunluluğu

Brüksel Başkent Bölgesi, süpermarketlerin satılamayan gıda ürünlerini bağışlamasını zorunlu kılmayı planlıyor. Sosyal İşler Bakanı Alain Maron’un açıklamasına göre 2024’te yürürülüğe girmesi beklenen zorunluluk, bin metrekareden büyük tüm süpermarketler için geçerli olacak.

Geri Dön 23 Temmuz 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN