Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Temmuz 2023 Pazar

Belçika'da bu hafta neler yaşandı?

Belçika'nın gündeminde bu hafta aşırı sağ tehlikesi, sığınmacı politikaları ve Fransa'daki protestolar vardı. İşte bu hafta yaşananlar...

Belçika'da bu hafta neler yaşandı?

Belçikalı Ryanair pilotları, maaş konusunda işverenlerle anlaşmaya varamadıkları için 15-16 Temmuz tarihlerini kapsayan hafta sonunda greve gitme kararı aldı. Pilotlar, salgın döneminde yapılan maaş kesintilerinin geri alınmasını talep ediyor. Grev nedeniyle özellikle Brüksel Charleroi Havalimanı'nda uçuş seferlerinde aksamalar bekleniyor.

Süpermarketlere 'vurgunculuk' soruşturması

Tüketici hakları organizasyonu Test-Achats, süpermarketlerdeki fiyat artışlarına ilişkin olarak rekabet kurumuna şikâyette bulundu. Şüphelenilen durum, süpermarketlerin sadece kâr marjlarını artırmak için ürün fiyatlarını gereksiz yere yükselttiği şeklinde. Uzmanlara göre, şirketler 'müşterilerin yüksek fiyatlara alıştığını varsayarak' indirim yapmıyor.

Belçika, sığınmacı politikaları nedeniyle suçlu bulundu

Belçika devleti, sığınmacılara yasal olarak barınma hakkı sağlamada başarısız olduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından suçlu bulundu. Devlet, geçmişte de sığınmacı politikaları nedeniyle cezalar almıştı. Mahkeme, devletin durumu iyileştirmek için attığı adımların yetersiz olduğunu belirtti. Belçika'da binlerce sığınmacı, kanunen gerektiği halde barınacak yer bulamadıkları için sokaklarda yaşamak zorunda kalıyor.

Aşırı sağ uyarısı: Hafife alınıyor

Belçika'da terörle mücadele gözetim organı olan T Komitesi, hükûmetin aşırı sağcı tehdidi hafife aldığı konusunda uyarıda bulundu. Komite, terörle mücadele politikalarının aşırı sağcı terörden çok İslamcı aşırıcılığa odaklandığını tespit etti. Raporda, aşırı sağcı tehdidin yeterince ciddiye alınmadığı vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı, Fransa'ya seyahat hakkında uyarıda bulundu

Belçika Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına Fransa'ya seyahat konusunda uyarılarda bulundu. Bakanlık, vatandaşların ülkedeki durum hakkında bilgi sahibi olmalarını ve protestolara karışmamalarını tavsiye etti. Fransa'da yaşanan eylemler nedeniyle seyahat edecek kişilerin dikkatli olmaları gerektiği vurgulandı.

Karbon nötr hedefi için yatırım gerekiyor

Belçika'nın 2050'deki karbon nötr hedefine ulaşabilmesi için toplamda 415 milyar avro yatırım yapması gerektiği bildirildi. Danışmanlık firması McKinsey'nin raporuna göre, Belçika'nın karbon nötr hedeflerine ulaşmak için büyük yatırımlar yapması gerekiyor. Bu yatırım miktarı, ülkenin GSYİH'sinin yıllık yüzde 2-3'üne denk geliyor.

Ghent Üniversitesi'nde işten çıkarmalar

Belçika'daki Ghent Üniversitesi, önümüzdeki dört yıl içinde iş gücünü 120 kişi azaltma planları yapıyor. Üniversite yönetimi, işten çıkarmaları minimumda tutmak için emeklilik gibi doğal ayrılıklardan yararlanmayı hedefliyor. Ancak sendikalar, işten çıkarılan personel sayısının 250'ye yaklaşacağını belirtiyor. Bu değişiklik, üniversitenin maliyetleri düşürmek ve tasarruf sağlamak amacıyla gerçekleştirilecek.

Geri Dön 09 Temmuz 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN