Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
10 Ağustos 2023 Perşembe

Belçika'da Alzheimer için umut

Belçikalı bilim insanları tarafından balıklarla yapılan bir araştırma, Alzheimer gibi sinirsel hastalıklar için yeni tedavilerin yolunu açabilir.  

Belçika’da yaklaşık 212 bin kişi, Alzheimer hastalığından veya başka bir bunama türünden muzdarip. Yaşlanan nüfusla beraber, bu sayının Avrupa genelinde hızla artması bekleniyor, bu nedenle Alzheimer hastalığına bir tedavi bulmak büyük önem taşıyor.

Leuven Üniversitesi’nden araştırmacılar, bunama türlerine karşı geliştirilen iki ilaçtan oluşan bir karışımı, tüm yaşam döngülerini dört ila altı ay içinde tamamlayan Afrikalı bir balık türü (killifish) üzerinde test etti. Bu ilaçların, balıkların beyinlerini gençleştirdiği, ve onları gelecekteki hastalıklardan veya yaralanmalardan koruduğu tespit edildi. 

Araştırmacılara göre, bu balık türünün yaşlanma süreci, insanlarınkine çok benzer. Bu nedenle, balıklar üzerinde etkili olan tedavinin gelecekte insanlarda da kullanılabileceği düşünülüyor. 

Geri Dön 10 Ağustos 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN