Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Ocak 2024 Pazartesi

Bakan Demir: Diyanet camilerine devlet desteği kesilsin

Flaman Bölgesi Adalet Bakanı Zuhal Demir, nefret söylemi ve ayrımcılık içeren ifadeler nedeniyle Diyanet camilerine devlet desteği başvurularının askıya alınmasını önerdi.

Belçika'nın Tessenderlo şehrinde bulunan Diyanet Vakfı'na bağlı camide 2023 yılı sonunda okunan vaaz, bölgede büyük tartışmalara neden oldu. Bölge Hükûmeti İçişleri Bakanı Gwendolyn Rutten olayı soruştururken, Flaman Bölgesi Adalet, Çevre, Enerji ve Turizm Bakanı Zuhal Demir, vaazdaki nefret söylemi ve ayrımcılık içeren ifadeler nedeniyle Diyanet camilerine devlet desteği başvurularının askıya alınmasını önerdi.

Bakan Demir, vaazda imamın heteroseksüel olmayanları ve homoseksüel ilişkileri "sapıklık" olarak nitelendirdiğini ve Müslümanları bu konuda sessiz kalmakla suçladığını belirtti. Ayrıca, imamın aşılar ve temassız ödeme karşıtı görüşlerini dile getirerek, Avrupa İslam'ını eleştirdiğini ifade etti. Bakan Demir, bu sebeplerle nefret söylemi ve ayrımcılık içeren ifadeler nedeniyle şikâyette bulundu ve Flaman Bilgi ve İzleme Servisi'ne soruşturma başlattı.

Bu gelişmelerin ardından Flaman hükûmeti, Diyanet camilerinin devlet desteği başvurularını askıya aldı ve Diyanet camilerinde benzer vaazların olup olmadığını kontrol etmek için harekete geçti. Soruşturmanın sonucu mahkeme tarafından beklenirken, Belçika Diyanet Vakfı da alınan başvuruyu mahkemeye taşıdı.

Diyanet Camii'nde okunan vaazda, imamın çeşitli topluluklara yönelik ayrımcı ifadeler kullandığı ve bu durumun Belçika'da yaşayan Müslümanlar arasındaki ilişkilere zarar verdiği belirtiliyor. Flaman Bölgesi İçişleri Bakanı Gwendolyn Rutten ise camilerin tanınmasının Türk Diyanet İşleri Bakanlığı'na bağlı olarak gerçekleştiğini ifade ederek, yabancı müdahale olmadığı sürece bu camileri tanıdıklarını açıkladı.

Daha önceki benzer bir durumda 2017'de Beringen kentindeki Fatih Camii'nin tanınması iptal edilmişti. Bu karar, camilerin resmi tanınırlığına ve devlet desteğine etki edebilecek nitelikte.

Geri Dön 29 Ocak 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN