Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
30 Ağustos 2023 Çarşamba

65 yaş üstü kendini yalnız hissediyor

Avrupa genelinde yapılan araştırmaya göre, yalnız yaşayan 65 yaşın üzerindekilerin yüzde 20’si, pandemiden bu yana kendini daha yalnız hissediyor. Bu oran, Belçikalı yaşlılar arasında yüzde 30’a çıkıyor.

Cenevre Üniversitesinden sosyolog Katrijn Delaruelle liderliğinde yürütülen araştırmaya göre, yaşlı vatandaşların kendini en yalnız hissettiği Avrupa ülkeleri, Yunanistan, İtalya, Malta, ve Belçika. Belçika’da yaşayan 65 yaşın üzerindeki her 3 kişiden biri, kendini salgından sonra daha yalnız hissettiğini söylüyor. 

Aile ilişkilerine büyük önem verilen Güney Avrupa ülkelerinde yaşlılıkta yalnızlığın korona salgınından sonra artması, araştırmacılar tarafından doğal karşılanıyor; çocuklarını ve torunlarını pandemi öncesi olduğu kadar sık göremeyen Güney Avrupalı yaşlılar, kendini hiç olmadığı kadar yalnız hissediyor. Ancak sosyologlar, aile kültürünün o kadar merkezi bir rol oynamadığı Belçika’da yalnızlığın bu kadar artmasına bir açıklama bulamadı. 

Yalnızlık, özellikle yaşlılar arasında, kalp-damar hastalıklar ve depresyon riskinin artmasında, yaşam beklentisinin ve yaşam kalitesinin düşmesine yol açabiliyor. 

Yalnızlık günde 15 sigaraya eşdeğer

Bilim-teknik dergisi  PLOS Medicine’de yayınlanan son araştırmaya göre, yalnızlık, sağlık risklerin açısından günde 15 sigara içmeye eşdeğer. 

Geri Dön 30 Ağustos 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN