Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da tünelin ucunda ışık göründü - 20 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
14 Eylül 2023 Perşembe

Yabancıların kiralık ev ararken uğradığı ayrımcılık kanıtlandı

Avusturya'da gerçekleştirilen bir çalışma, yabancı isimlere ve aksana sahip kişilerin ev ararken ayrımcılığa maruz kaldığını gösterdi.

Eşit Muamele Merkezi (GAW) ve Diakonie adlı sivil toplum kuruluşu, kiralık ev bulma sürecinde yabancılara yönelik ayrımcılığı açığa çıkaran bir çalışma yaptı.

Bir kamuoyu araştırma şirketi tarafından yürütülen çalışmada, emlakçılar yabancı isimlerle arandı. Ancak bu isimlerle yapılan başvuruların yalnızca yüzde 38'i olumlu yanıt aldı. Öte yandan yerli isimlerle yapılan başvuruların tamamı kabul edildi.

Ayrıca, sosyal konutlara başvuran yabancıların, evrakları eksik olsa bile ayrımcılığa maruz kaldığı tespit edildi.

GAW Yöneticisi Sandra Konstatzky, anayasada yer alan eşit muamele ilkesinin ev arama süreçlerinde de geçerli olduğunu vurgulayarak, kişilerin etnik kökenleri nedeniyle ayrımcılığa uğramasının yasaklandığını ifade etti. Konstatzky, "İsimleri veya aksanlarından yabancı olduğu anlaşılan kişiler ev ararken ayrımcılığa maruz kalıyor. Başvurular üzerinden bu durumu gözlemlemiştik, şimdi ise bu gerçeği kanıtladık." dedi.

Kiralık ev piyasasında yaşanan ayrımcılığın ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çeken Konstatzky, ülkede yaşayan herkesin ayrımcılık olmadan ev kiralayabilmesi için gerekli adımların atılması gerektiğini belirtti.

Geri Dön 14 Eylül 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN