Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
04 Ekim 2023 Çarşamba

Hitler'in doğduğu ev Avusturya’yı ikiye böldü

Avusturya İçişleri Bakanlığı, Braunau kasabasında yer alan Hitler'in doğduğu evin polis merkezine dönüştürüleceğini açıklamıştı. Ancak fikir ayrılıkları ortaya çıktı.

Ancak sivil toplum örgütleri ve derneklerin binanın akıbetiyle ilgili fikir ayrılığı yaşadığı ortaya çıktı. Halkın büyük bir kısmı da buna kesinlikle karşı çıkarken, hükûmet söz konusu evi Neonazilerin kutsandığı bir mekân olmaktan çıkarmak istediğini bildirdi. 

Film yapımcısı Günter Schwaiger, Hitler’in evini, Nasyonal Sosyalizm kurbanlarının yüzüne atılmış bir tokat olarak nitelendirdi ve polis merkezi yapılmasının yanlış olduğunu ifade etti, “Hitler'in evi, insanları başka hiçbir yerde olmadığı kadar geçmişle yüzleşmeye zorluyor" dedi. 

"Hitler'in Evi Hakkında Fikir Alışverişi" adlı sivil toplum girişimi ise polisin, Nazi Almanyası dönemindeki rolünün olumsuz olduğuna işaret ederek, karara karşı çıktı. Girişim tarafından yapılan anketlerde halkın yüzde 52’si evin hoşgörü ve barış konularıyla ilgilenen bir kuruma verilmesi gerektiğini, yüzde 23’ü yıkılması gerektiğini, sadece yüzde 6’sı ise polis merkezine dönüştürmenin doğru olduğunu ifade etti. 

Viyana Yahudi Cemaati Başkanı Oskar Deutsch ise DW’ye verdiği röportajda, evin aşırı sağcıların ziyaret ettiği bir yer haline gelmemesi gerektiğini söyledi, "Nasyonal Sosyalist akımların yeniden canlanmasını önlemenin polisin görevi olduğu unutulmamalı" diye konuştu. 

Bina, Avusturya'nın 1938'de Alman İmparatorluğu'na katılmasının ardından, Nazi partisi tarafından satın alınarak, kültür merkezi haline getirilmişti. Savaşın ardından bina, eski sahipleri tarafından geri alınmıştı. Devlet o zamandan bu yana yapıyı, kütüphane, eğitim ve son olarak engelli bireyler için atölye olarak kullandı. Bina, 2011 yılından beri ise boş durumda.

Geri Dön 04 Ekim 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN