Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
02 Nisan 2023 Pazar

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya'nın gündeminde bu hafta iklim protestoları ve kira artışları vardı. İşte bu hafta yaşananlar...

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya’nın başkenti Viyana’da iklim aktivistler, bugün düzenlenen Avrupa Doğal Gaz Konferansı öncesinde, konferansın yapılacağı otelin girişini bloke etti. Otelin önünde toplanan protestocular, polisin biber gazıyla müdahale etmesiyle dağıtıldı. 

Bununla birlikte ülkede; doğal gaz ve elektrik fiyatlarında şubat ayında hafif de olsa bir düşüş yaşandı. Önceki aya göre elektrik fiyatları yüzde 1,6; doğal gaz fiyatları yüzde 0,6 düştü. Avusturya İstatistik Ofisinin ilk verilerine göreyse, Avusturya’da yıllık enflasyon mart ayında yüzde 9,1’e düşerek aylar sonra ilk defa tek haneye indi.

Fakat kiralar artıyor. Başkent Viyana’da, 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe giren kira artışlarını protesto eden aktivistler, şehirdeki boş bir binayı işgal etti. Protestocular, kiralara fiyat freni uygulanmasını talep ediyor. Hükûmet ise bu uygulamayı reddetmişti. Bunun yerine ihtiyaç sahiplerine kira yardımı sağlamak için 250 milyon avro bütçe ayrılacağını açıklamıştı. Aktivistler, hükûmetin bu yardımının, artan kira maliyetlerinin üçte birini bile karşılamayacağını belirterek protesto düzenledi ve şehirdeki boş bir binayı işgal etti.

Aşağı Avusturya’da perşembe gecesi 4,2 büyüklüğünde deprem yaşandı. Sarsıntı, Avusturya'nın doğusunda büyük ölçüde hissedildi.

Öğrenci temsilcileri, üniversite sınavının içeriğinin azaltılmasını ve yazılı sınav için sürenin bir saat uzatılmasını talep etti. Ayrıca sözlü sınavın da gönüllü hâle getirilmesi isteniyor.

 

Geri Dön 02 Nisan 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN