Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
05 Mart 2023 Pazar

Avusturya’da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya’nın gündeminde bu hafta ekonomi vardı. Enflasyon yükselirken, emeklilere yapılacak enflasyon yardımı da mağduriyet yarattı. Öte yandan küçük ve orta ölçekli işletmelerde iflas dalgası kapıda. İşte bu hafta yaşananlar…

Avusturya’da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya İstatistik Kurumu’nun ön verilerine göre, şubat ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 0,2 düşerek yüzde 11’e indi. Enflasyon, ocak ayında yüzde 11,2’yle son 70 yılın rekorunu kırmıştı. 

Emeklilere enflasyon yardımı mağduriyet yarattı

Hükûmet, brüt maaşı 2 bin avronun altında olan emeklilere, en fazla 500 avro olmak üzere maaşın yüzde 30’u oranında yardım yaptı. Yani, daha fazla maaş alanlar daha fazla yardım aldı. Düzenleme, özellikle asgari maaş alan emeklileri mağdur etti. vienna.at'in haberine göre, brüt 1.110 avro asgari maaş alan emekliler, bu tutarın yüzde 30’u, yani 333 avro yardım almak yerine sadece 85 avro yardım aldı. Emekliler Birliği Başkanı Peter Kostelka, asgari ücretli emeklilere yapılan yardımların ücrete göre değil, bireysel emeklilik payına göre hesaplandığı, bu kişilerin aldığı yardımın elektrik faturasını ödemeye bile yetmeyeceği açıklamasında bulundu. 

İflas dalgası kapıda

İşletme danışmanı Gerald Zmuegg, Avusturya’da çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletmenin iflasın eşiğinde olduğu uyarısında bulundu. Bunun sebebi, salgın dönemindeki mali kayıpları telafi etmek için hükûmetin ödeyeceği korona zarar tazminatlarının gecikmesi. Avusturya hükûmeti, şu anda birçok şirkete enflasyon nedeniyle yardım yapıyor. Ancak 8 bin 500’den fazla şirket, hâlen korona dönemindeki zararlarının tazminatının ödenmesi için bekliyor. Yardım başvurularının inceleme prosedürünün çok yavaş ilerlediğini vurgulayan Zmuegg, özellikle kış döneminde faaliyet gösteremeyen turizm ve gastronomi işletmelerinin tehlikede olduğunu dile getirdi. 

Avusturya Merkez Bankası, ‘her durum için nakit’ kampanyası kapsamında halkı evlerinde her zaman küçük bir miktarda nakit bulundurmaya çağırdı. 

Irkçı balo protesto edildi

Avusturya’nın başkenti Viyana’da aşırı sağcı FPÖ başta olmak üzere Neonazi gruplar tarafından tarihi Hofburg Sarayında düzenlenen balo, iki farklı gösteriyle protesto edildi. Tarihi Hofburg Sarayında düzenlenen balonun Rusya-Ukrayna savaşının yıldönümüne denk gelmesi nedeniyle çoğunluğunu Ukraynalıların oluşturduğu ilk gösterici grubu, parlamento binası önünde toplanarak Rusya yanlısı olmakla suçladıkları aşırı sağcı partiye tepki gösterdi. Avusturya ve Almanya başta olmak üzere Avrupa’daki aşırı sağcı ve ırkçı oluşumların bir araya geldiği baloya karşı ikinci protesto ise sol gruplar tarafından düzenlendi.

Toplu taşımada maske zorunluluğu kalktı

Salgın kısıtlamalarının Avusturya’nın geri kalanına göre daha katı olduğu başkent Viyana’da toplu taşımada maske takma mecburiyeti 1 Mart itibarıyla sona erdi. Eczanelerde maske zorunluluğu ve hastane ve bakım evi ziyaretçileri için PCR testi mecburiyeti de kaldırıldı. Hastane ve bakım evlerinde maske mecburiyeti ise 30 Nisan’a kadar devam edecek. Avusturya hükûmeti, ülkedeki salgın önlemlerinin 30 Haziran’a kadar tamamen kaldırılacağını geçtiğimiz haftalarda duyurmuştu. 

Geri Dön 05 Mart 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN