Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
26 Şubat 2023 Pazar

Avusturya’da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya’da bu hafta gündemde ekonomi ve iklim vardı. İşte bu hafta yaşananlar…

Avusturya’da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya İstatistik Ofisi verilerine göre ülkedeki enflasyon, ocak ayında yüzde 11,2’ye yükselerek 1952’den bu yana görülen en yüksek seviyesine ulaştı. Enflasyon, Aralık 2022’de yüzde 10,2’ydi. 

Viyana Ticaret Mahkemesi, kısmen devlete ait elektrik şirketi Verbund’un Mayıs 2022 itibarıyla faturalara yaptığı zamların haksız olduğuna hükmetti. 

Avusturya’da son iki yılda olduğu gibi bu yıl da ölüm oranı doğum oranını geçti. Ülkede 2022’de 82 bin 198 çocuk doğdu. 92 bin 107 kişi ise öldü. Doğum oranı 2021 yılına göre yüzde 4,5 azaldı. Ölümler ise bir önceki yıla nazaran yüzde 0,2 arttı. Avusturya İstatistik Kurumu Genel Müdürü Tobias Thomas, konuyla ilgili verileri paylaşarak doğum açığının 9 bin 909 olduğuna dikkat çekti. Ön verilere göre bin kişi başına doğum oranı 9 olurken, ölüm oranı 10 oldu. 

Avusturya’da 1.830’u Viyana’da olmak üzere yaklaşık 4 bin personel açığı var. Bu durum, hastanelerde bazı işlemlerin ertelenmesine neden oluyor. Yaşanan grip salgını nedeniyle çalışanların izin alması da durumu kötüleştiriyor. 

Avusturya’da yaşları 5 ila 16 arasında değişen çocuklar benzeri görülmemiş bir dava açtı. Hükûmeti dava eden çocuklar, Avusturya Anayasası tarafından korunan çocuk haklarına atıf yaparak iklim krizine önlem alınmazsa geleceklerinin tehlikeye gireceğini söyledi.

Viyana eyaleti, artan enerji ve barınma maliyetleri karşısında, sakinlere bu yıl da 200 avro enerji yardımı yapılacağını duyurdu.

Viyana Belediyesi, Türkiye ve Suriye’deki deprem bölgelerine 429 bin avro yardım gönderilmesi ve bölgeden 100 çocuğun refakatçileriyle beraber Viyana’ya getirilmesi ve çocuklara tıbbi bakım sağlanmasına ilişkin önergeleri onayladı. 

Geri Dön 26 Şubat 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN