Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
19 Şubat 2023 Pazar

Avusturya’da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya’da bu hafta gündemde depremzedelere yardımın yanısıra göç, servet vergisi ve Almanya ile imzalanan doğal gaz anlaşması vardı.

Avusturya’da bu hafta neler yaşandı?

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve Türkiye ile Suriye’de 20 milyona yakın insanın etkilendiği depremle ilgili Avusturya’da iktidar partisi ÖVP’den ‘depremzedeler geçici olarak ülkeye alınsın’ teklifi geldi. Teklifi partinin Avrupa Parlamentosu Birinci Başkan Yardımcısı Othmar Karas yaptı.  Karas’a göre bu deprem Avrupa’yı da etkileyecek. Uluslararası yardım konferansı çağrısı yapan ÖVP’li siyasetçi açlığa, donmaya ve siyasi patlamaya karşı ortak bir kavram geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Avusturya’da 2022’nin ilk çeyreğinde 9 milyonu aşan nüfus, 2023 başında 9,1 milyonu da geçti. Nüfusun yüzde 19’una tekabül eden 1 milyon 730 bin 286 kişinin de yabancı kökenli olduğu ifade edildi. Yabancı kökenliler arasında en yüksek nüfus 225 bin 106 kişiyle Almanlara ait. Almanları 147 bin 403 kişiyle Romenler, 122 bin 16 kişiyle ise Sırplar takip ediyor.

Avusturya’da Viyana Opera Balosu’nde lüks bir loca için ortalama bir işçinin 244 gün çalışması gerekiyor. Bu oran ülkede farklı tartışmalara sebep oldu. Ayrıca cinsiyete dayalı gelir adaletsizliği de hesaplamalarla ortaya kondu. Günde ortalama geliri 110,57 avro olan erkek çalışanlar 213 gün çalışarak bir bilet alabilirken, ortalama geliri 78,53 olan kadınlar 300 gün çalışmak zorunda. Yani neredeyse bütün bir yıl.

Konuyla ilgili konuşan İşçi Odası Başkanı Renate Anderl, bir kez daha ‘servet vergisi’ talebinde bulundu. Avusturya’nın en zengin yüzde 5’inin ortalama serveti 8,75 milyar avro. Avusturya İstatistik Kurumuna göre ise 1,5 milyondan fazla kişi yoksulluk riski altında. Avusturya’nın en zengin 100 kişisinin toplam serveti 5,5 milyon kişinin ki kadar. İşçi Odası, bu verilerin 2021 yılına ait olduğunun altını çizerek “Artık enflasyon, sosyal uçurumu daha da derinleştirdi” açıklamasında bulundu. İşçi Odası’na göre servet vergisinin artırılması yoluyla çocuk yoksulluğu dahi ortadan kaldırılabilir ve uzun vadeli bakım sistemi güvence altına alınabilir.

Öte yandan Almanya ile Avusturya arasında doğal gaz anlaşması imzalandı. Almanya Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Avusturya ile Haidach ve 7 doğal gaz depolama tesislerinin kullanımı ve doldurulmasında ortak sorumluluk üstlenmek için bir anlaşma imzalandığı belirtildi.

Geri Dön 19 Şubat 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN