Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
29 Ocak 2023 Pazar

Avusturya’da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya'nın gündeminde bu hafta sağlık sistemindeki sorunların gün yüzüne çıkması vardı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Van der Bellen de yemin ederek ikinci dönemine başladı. İşte bu hafta yaşananlar...

Avusturya’da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya’da bu haftaya sağlık sistemi tartışmaları damgasını vurdu. Art arda gelen korona, grip ve RS virüsü salgınları sonrası sistemdeki açıklar bir bir gün yüzüne çıktı. İlaç tedarikinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle 610’dan fazla ilaç raflarda bulunamaz hâle geldi. Bir önceki ay bu sayı 500 civarındaydı. Bununla ilgili olarak yürütülen tartışmalarda ana eksende ilaç üretiminde Asya ülkelerine bağımlılıktan kurtulması gerekliliği vardı. Üretim tamamen Avrupa’ya taşınabilir mi, orası meçhul. Sağlık sisteminde ortaya çıkan bir başka sorun da doktor açığı. Tıp mezunları daha çabuk iş bulmak ve daha iyi çalışma koşullarına erişmek adına yurt dışına gidiyor. Tirol Tabipler Birliği Başkanı Stefan Kastner hekimlerin ülkede kalması için sağlık sisteminde reform çağrısı yaptı. Kastner’e göre çözüm ise tıp mezunlarına kısa sürede iş bulma garantisi ve daha iyi çalışma koşullarının oluşturulması.

Kış da geri geldi. Steiermark ve Karintiya eyaletlerine yağan şiddetli kar nedeniyle 9 binden fazla hanenin elektriği kesildi. Karintiya eyaletinde birçok okul tatil oldu. Kar kalınlığı 30 santimi buldu, yollara düşen ağaçlar nedeniyle birçok yol kapandı.

Elektriği kesilmeyen haneler için ise ek enerji yardımı geliyor. Bunun için başvuruya gerek yok. Aralık başından bu yana devam eden elektrik fiyat frenine ek olarak, dört kişilik ve daha kalabalık hanelerin elektrik faturasından kişi başına ilave 105 avro daha düşecek.

Başbakan Nehammer, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile Bulgaristan’da bir araya geldi. Burada Bulgaristan-Türkiye sınırını ziyaret etti. Bulgaristan’ın düzensiz göçle mücadelesine destek verme taahhüdünde bulundu ve AB Komisyonundan bunun için 2 milyar avro bütçe talep etti.

Ve Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ikinci kez seçimleri kazandıktan sonra Meclis önünde yemin etti, yeni dönemine başladı. 79 yaşındaki Van der Bellen, Meclis önünde yaptığı konuşmada demokrasiyi koruma ve savunma çağrısı yaptı.

Geri Dön 29 Ocak 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN