Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
04 Şubat 2024 Pazar

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya'nın gündeminde bu hafta; aşırı sağ karşıtı protestolar, Nehammer'in göçmen karşıtı açıklaması ve Viyana'daki hapishane firarı vardı. İşte yaşananlar...

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya’da, Ulusal Meclis binası önünde yaklaşık 50 bin aşırı sağ karşıtı kişi, "Irkçılık ve aşırı sağa karşı demokrasiyi savun" adlı gösteride bir araya geldi. Göstericiler, "Irkçılığa hayır", "Aşırı sağ ile arana mesafe koy", "Nefret düşünce değildir" yazılı pankartlar taşıdı.

Nehammer: Göçmenlere sosyal yardımlar azaltılmalı

Başbakanı Karl Nehammer, devlet televizyonu ORF’ye verdiği bir demeçte, sığınmacılara verilen sosyal yardım miktarının azaltılması gerektiğini savundu. ÖVP’li Şansölye, "Sığınmacılara ayrılan bütçeden tasarruf yaparsak, farklı alanlarda yatırım yapmaya başlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Yolsuzluk Endeksi açıklandı

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 1995’ten bu yana her yıl yayımladığı yolsuzluk algı endeksini kamuoyuyla paylaştı. Endekse göre Avusturya, 2023 yılında, uluslararası sıralamada 2 basamak yükselerek 71 puanla, 180 ülke arasında 20'nci sırada yer aldı. Avusturya, yolsuzluk endeksinde beş sene önce dünya genelinde 12'nci sıradaydı. Ancak 2019 yılında koalisyon hükûmetinin dağılmasına ve ülkenin erken seçime gitmesine yol açan İbiza skandalı nedeniyle sıralamada önemli bir düşüş olduğu kaydedildi.

Deprem fırtınası

Gloggnitz bölgesinde, çarşamba gecesi 4,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Avusturya Rasathanesi, depremin son yıllarda meydana gelen en güçlü sarsıntı olduğunu, merkez üssünde güçlü bir şekilde hissedildiğini duyurdu. Güvenlik birimleri deprem nedeniyle 3 binden fazla ihbar alındığını, 130’dan fazla sıva ya da kırılan cam gibi hasar bildirildiğini açıkladı. Deprem, başkent Viyana’da hissedildi.

Geçtiğimiz haftalarda, Avusturya-Almanya sınırında da şiddeti 2 ila 3,5 arasında değişen deprem fırtınası yaşanmıştı.

Kızamık salgını: Vakalar 16 kat arttı

Sağlık Dairesi tarafından yapılan açıklamada, kızamık vakalarının 16 kat artığı duyuruldu. 2022 yılında enfeksiyon sayısı 12 civarındayken, Ocak 2024 rakamların 192’nin üzerine çıktığı tespit edildi. Kızamık aşısı olmayanlara, acilen aşı yaptırmaları tavsiye edildi.

Viyana’da ‘firari’ alarmı

Başkent Viyana’da bir mahkum daha cezaevinden kaçtı. Polis birimleri tarafından yapılan ilk açıklamaya göre, mahkumun hastane kontrolü sırasında firar ettiği duyuruldu. Başkent genelinde çok sayıda polisin ve arama köpeklerinin kaçağı aradığı belirtildi. Kaçağın tehlikeli bir suçtan hüküm giydiği açıklanırken, sorumlu gardiyanlara yönelik soruşturmaların başlatılacağı aktarıldı.

Geçtiğimiz yıl sonbahar aylarında da benzer bir olay yaşanmış, üç mahkum aynı hapishaneden firar etmişti.

Geri Dön 04 Şubat 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN