Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
07 Ocak 2024 Pazar

Avusturya’da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya’nın gündeminde bu hafta; yılbaşı gecesi, yeni yılla birlikte gelen değişiklikler, korona salgını ve ekonomi vardı. İşte yaşananlar…

Avusturya’da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya yeni yıla havai fişek kazalarıyla ‘merhaba’ dedi. Genel anlamda sakin geçen yılbaşında, maalesef havai fişek ve patlayıcı maddeler nedeniyle çok sayıda insan yaralandı.

Uzun süreli kovid uyarısı

Ülkede korona vakaları da gözle görülür biçimde arttı. Uzmanlar uzun süreli kovid (Long covid) konusunda vatandaşları ve yetkilileri uyardı. Kovid uzmanı Kathryn Hoffmann, hükûmete yeni önlemlerin hayata geçirilmesi yönünde çağrıda bulundu. Hoffmann, zatürre gibi ağır solunum yolu hastalıkları geçirenlerin, akciğer, kalp gibi kronik hastalıkları bulunanların, birden fazla korona geçirenlerin yüzde 80’inin uzun süreli kovidden olumsuz etkileneceğini, semptomların çok daha ağır seyredebileceğini açıkladı.

Enflasyon yüzde 5,6’ya yükseldi

Avusturya İstatistik Dairesi, Aralık 2023 itibarıyla, ülkedeki enflasyonun yüzde 5,6’ya yükseldiğini duyurdu. En yüksek yıllık enflasyon yüzde 6,1 ile gıda, alkol ve tütün ürünlerinde tespit edildi. Enerji ürünlerinin ise ortalama yüzde 6,7 oranında gerilediği açıklandı.

İşsizlik 400 bine yaklaştı

İşsiz sayısı ise 400 bine dayandı. İş ve İşçi Bulma Kurumu (AMS), yayımladığı raporda, işsizlerin yaklaşık 170 bininin yabancı uyruklu olduğunu söyledi. Avusturya’da yaşayan 119 bin Türk vatandaşından ise yaklaşık 11 bini işsiz. Yani Türkler arasında işsizlik oranı yaklaşık yüzde 9. Ülkedeki toplam işsizlik oranıysa yüzde 7,8 olarak kayıtlara geçti. 

İklim aktivistleri ünlü kayak merkezini hedef aldı

İklim değişikliğiyle mücadele eden 'Son Nesil' grubu, Tirol eyaletindeki, ünlü bir kayak merkezini hedef aldı. Ischgl kasabasında gerçekleşen eylemde, göstericiler kendilerini asfalta yapıştırdı. Atılan sloganlarda, küresel ısınmaya ve iklim krizine dikkat çekildi. Protestocular, Federal hükûmete acil eylem planı çağrısında bulunurken, Avusturya İklim Konseyi’nin tavsiyelerine uyun mesajı verildi. Ancak eylem bu kez kar ve soğuk nedeniyle yalnızca 15 dakika sürdü. 

Geri Dön 07 Ocak 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN