Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
29 Ekim 2023 Pazar

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya'nın gündeminde bu hafta, sığınmacılar ve ırkçılık vardı. İşte yaşananlar...

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya'da sığınma başvuruları eylül ayında, geçtiğimiz yılına aynı dönemine nazaran yarı yarıya azaldı. Geçtiğimiz eylül ayında 8 bin 299 sığınma başvurusu kayıtlara geçerken; en fazla Suriye, Türkiye ve Afganistan vatandaşlarının iltica talebinde bulunduğu belirtildi. Resmi makamlar, Avrupa Birliği genelinde yüzde 27,5’lik bir artışa dikkat çekerek, eylül ayı sonuna kadar 800 binden fazla iltica başvurusu yapıldığını ifade etti. En önemli artışların İtalya ve Almanya’da kaydedildiği bildirildi.

Avusturya'da ırkçılık artıyor

Bunun nedenlerinden biri de Avusturyalıların pek ‘yabancı dostu’ olmaması. Geçtiğimiz yıl yapılan ‘Expat City Ranking 2022’ sıralamasında, Viyana, misafirperverlik ve cana yakınlık kategorisinde sonuncu olmuştu. Yapılan kamuoyu yoklamalarında, Viyana’da yaşayan yabancıların yüzde 54’ünün Viyanalılarla arkadaş olmanın çok zor olduğunu düşündüğü ve göçmenlerin Viyanalıları ‘huysuz’ ve ‘düşmanca’ olarak nitelediği ortaya çıkmıştı.

Bu hafta sonuçları açıklanan Avrupa Birliği araştırmasına göre ise ırkçılık, Avusturya’da son yıllarda hayli yükseldi. Avusturya’daki göçmenlerin yüzde 72'si son beş yıl içinde en az bir kez, ten rengi, kökeni ya da dini inancı nedeniyle ayrımcılığa maruz kaldı. Uzmanlar, 2016’daki oranların yüzde 39 olduğuna işaret ederek, sonuçları 'şoke edici' olarak değerlendirdiler ve aşırı sağın yükselişine dikkat çektiler.

Ailelere sağlanan yardımlar artıyor

Kasım ayı itibarıyla Familienzeitbonus olarak bilinen aile yardımlarının iki katına çıkarılacağı duyuruldu. 1 Kasım 2023 itibarıyla doğan çocuklar için ebeveyn izni, babalar tarafından en az iki ay kullanıldığında, 24 aya çıkarılacak. Papamonat olarak da bilinen aile yardımı, aylık 1.450 avroya yükseltilecek. Bu artış, 01 Ağustos 2023’ten itibaren geriye dönük olarak geçerli olacak. Ayrıca çocuk bakım parası 2024 yılında, enflasyon baz alınarak ortalama yüzde 9,7 artırılacak. Buna göre bin ila iki bin avro arasında bir artış olacağı öngörülüyor. Ebeveynler, yarı zamanlı çalışma imkanından çocukları 8 yaşına gelene kadar faydalanabilecek. Ancak bu düzenleme, 1 Kasım’dan itibaren doğan çocuklar için geçerli olacak. 

Zaten Viyana, yabancılar için pek ‘dost’ sayılmasa da dünyanın en aile dostu şehri seçildi. Reassured portalı tarafından yapılan bir araştırma, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın dünyanın en aile dostu şehri olduğunu ortaya koydu. Şehrin yaşam kalitesi, eğitim olanakları, ailelere sunulan destek ve düşük suç oranları sebebiyle listenin ilk sırasında yer aldığı belirtildi. İkinci sırada Çekya’nın başkenti Prag, üçüncü sıradaysa İtalya’nın başkenti Roma bulunuyor.

İnşaat sektörü darboğaza sürükleniyor

Avusturya’da ekonomistler inşaat sektörüne verilen kredilerin kolaylaştırılması çağrısında bulundu. Ekonomik Araştırma Enstitüsü (Wifo) Başkanı Gabriel Felbermayr, inşaat sektöründeki durgunluğa işaret ederek, krize karşı yapısal önlemler alınması gerektiğini ifade etti. Felbermayr, yüksek faiz oranları ve artan inşaat maliyetleri nedeniyle sektörün darboğaza sürüklendiğini söyledi.

Telefon kulübeleri, kargo noktalarına dönüştürülüyor

Cep telefonlarının hayatımıza girmesiyle birlikte telefon kulübeleri tarih olmaya başladı. Avusturya Postası, unutulmuş durumda olan telefon kulübelerinin mini paket istasyonlarına dönüştürüleceğini duyurdu. Pilot projenin, kasım ayında Gänserndorf bölgesinde başlayacağı belirtildi. Avusturya Postası CEO'su Georg Pölzl, hizmetlerin çağın şartlarına uygun olarak geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Geri Dön 29 Ekim 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN