Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Ekim 2023 Pazar

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya'nın gündeminde bu hafta; korona yardım fonlarının durdurulması, enerji fiyatlarına gelmesi beklenen zam ve İsrail-Filistin çatışmaları vardı. İşte yaşananlar...

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya'da uzmanlar, özellikle İsrail-Filistin arasındaki çatışmaların ardından doğal gaz ve elektrik fiyatlarına yüzde 30'a kadar zam gelebileceği konusunda uyarıda bulundu. Federal hükûmeti alt yapı önlemleri almaya çağıran Avusturya Enerji Kontrolü Kurumu eski Başkanı Walter Boltz, öngörülen artışın tüketicilere nasıl yansıyacağının değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Korona yardım fonları durdurulabilir

Avusturya Anayasa Mahkemesi, korona yardım fonlarına dair soruşturma başlattı. Fonlar, gelecek yıl iptal edilebilir. Soruşturmada yardımlara ilişkin yasal dayanakların incelendiği, kurumun Maliye Bakanlığının direktiflerine tabi olmaması ve hukuk devleti prensibine ve eşitlik ilkesine aykırı olabileceği gerekçesiyle fonların askıya alınabileceği belirtildi. 

Eski Başbakan Kurz yargı önünde

Avusturya eski Başbakanı Sebastian Kurz, yolsuzluk iddialarını soruşturan parlamento komitesine yalan beyanda bulunmakla suçlandığı davada çarşamba günü hakim karşısına çıktı. Davada, eski ÖVP lideri Kurz’un yanı sıra, eski ÖVP Başkan Yardımcısı Bettina Glatz-Kremsner ve Kurz’un eski kabine şefi Bernhard Bonelli de benzer suçlamalarla yargılanıyor. 

Gençlere ücretsiz toplu taşıma bileti

Hükûmet, ülkede 18 yaşına giren gençlere 1 yıl süreyle ücretsiz toplu taşıma bileti verileceğini duyurdu. Toplu ulaşımın teşvik edilmek istendiği Klimaticket projesinin devlete maliyetinin her yıl 120 milyon avro olacağı bildirildi. Ülkede 18 yaşına giren herkes bu bileti üç yıl içinde kullanma hakkına sahip olacak.

Güvenlik önlemleri artırılacak

Avusturya, Filistin-İsrail çatışmaları ile Fransa ve Belçika'da yaşanan terör saldırıları sonrası güvenlik önlemlerini artırmaya hazırlanıyor. Fransa ve Belçika’da yaşanan terör olaylarına işaret eden Başbakan Karl Nehammer, yurttaşlara sağ duyu çağrısında bulundu. İçişleri Bakanı Gerhard Karner, ülke genelinde güvenliğin artırılması gerektiğine dikkat çekti, “Veri gizliliği önemli ancak bu günlerde toplumun güvenliği önceliğimiz olmalı" şeklinde konuştu. Şansölye Yardımcısı Werner Kogler de Hamas’ın terör örgütü olduğunu belirterek, cuma günleri camilerde verilen hutbelerin takip edileceğini bildirdi. 

Geri Dön 22 Ekim 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN