Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kar alarmı: Evden çıkmayın - 28 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
05 Şubat 2023 Pazar

Avusturya’da bu hafta neler oldu?

Avusturya haftaya aşırı sağın Aşağı Avusturya eyaletindeki seçim zaferiyle başladı. İşte Avusturya'da bu hafta...

Avusturya’da bu hafta neler oldu?

Avusturya haftaya aşırı sağın seçim zaferiyle başladı. Ülkenin en büyük eyaleti olan Aşağı Avusturya’da ÖVP birinci parti çıksa da seçimin kazanını oylarını yüzde 24,19’a çıkaran aşırı sağcı FPÖ oldu.

ÖVP için tarihi yenilgi

Avusturya basınına göre seçimler ÖVP için tarihi yenilgi anlamına geliyor. Parti en düşük oyunu 1993’te yüzde 44,23 ile almıştı. Bu kez onun da beş puan altında kaldı. Kazanan ise aşırı sağcı FPÖ olarak öne çıktı. Sonuçlara göre ÖVP, eyalet parlamentosundaki mutlak çoğunluğunu kaybediyor. Daha önce 56 sandalyenin 29’una sahip olan parti, bu kez sadece 23 sandalyede kalacak. Aşırı sağcı FPÖ 8 olan sandalye sayısını 14’e yükseltirken, sosyal demokrat SPÖ’nün 13 olan sandalye sayısı 12’ye düştü. Yeşiller 3 olan sandalye sayısını 4’e yükseltti, NEOS ise 3 sandalye alacak.

ÖVP genel merkezine saldırı

Seçimler sırasında aşırı sağcılar ÖVP’nin St. Pölten’deki genel merkezine saldırdı. Üç kişi, genel merkez önüne gelerek açık mesajlar içeren pankartlar açtı ve binaya girmek istedi. Eylemciler polis tarafından etkisiz hâle getirilerek gözaltına alındı. Bina çatısında pankart açan kişiler tutuklandı. Pankartta ‘Politiker einsperren - Grenzen zusperren’ (Politikacıları Tutuklayın, Sınırları Kapatın) yazdığı görüldü. Soruşturmayı ise Anayasayı Koruma Dairesi devraldı.

Bilim karşıtlığı tartışmaları

Avusturya’nın başkenti Viyana’da cumartesi günü 20 bin kişilik eylem yapıldı. Eylemi aşırı sağcı FPÖ tertip etti. Hükûmet kanadından FPÖ’ye ‘bilim karşıtı’ suçlaması yöneltildi. Turizm ve Tarım Bakanı Elisabeth Köstinger, FPÖ’nün aşı politikasını eleştirerek insanları ‘şiddete davet ettiğini’ söyledi ve “Ellerinde kan var” dedi.

 

Geri Dön 05 Şubat 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN