Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
31 Ocak 2024 Çarşamba

Avusturya Yolsuzluk Endeksi’nde 20'nci sırada

Avusturya, Yolsuzluk Endeksi'nde, bir önceki yıla göre 2 basamak yükselerek 180 ülke arasında 20'nci oldu.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 1995’ten bu yana her yıl yayımladığı yolsuzluk algı endeksini kamuoyuyla paylaştı. Endekse göre Avusturya, 2023 yılında, uluslararası sıralamada 2 basamak yükselerek 71 puanla, 180 ülke arasında 20'nci sırada yer aldı. Avusturya, yolsuzluk endeksinde beş sene önce dünya genelinde 12'nci sıradaydı. Ancak 2019 yılında koalisyon hükûmetinin dağılmasına ve ülkenin erken seçime gitmesine yol açan İbiza skandalı nedeniyle sıralamada önemli bir düşüş olduğu kaydedildi.

İbiza skandalında ne olmuştu?

Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) eski lideri ve eski Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache, İspanya’nın İbiza adasında çekilen gizli görüntülerde, Rus bir iş insanının yeğenine “Seçimi bizim kazanmamızı sağlayacak yardımda bulunursanız iktidara geldiğimizde size devlet ihalelerini veririz” vaadinde bulunuyordu.

Yolsuzluk endeksinde lider ülke Danimarka

Endekse göre, Danimarka, bu yıl da uluslararası karşılaştırmada birinciliği elde ederken (90 puan), Finlandiya ve Yeni Zelanda ikinci ve üçüncü sırada yer aldı.  Almanya ise puan kaybederek 9'uncu sıraya geriledi.

Suriye, Venezuela ve Somali listede en kötü puanı alan üç ülke oldu. Türkiye ise, son 10 yılda en fazla puan kaybeden ülke olarak listenin 115'inci sırasında yer aldı.

Yolsuzluk Algılama Endeksi’nin, son 3 yılı kapsayan araştırma ve kurumlardan toplanan verilerden oluştuğu belirtildi. Endeksin sonuçları, temel demokratik ilkelerin, hukuk devletinin ve basın özgürlüğünün yolsuzlukla mücadelenin vazgeçilmez unsurları olduğuna ışık tuttu.

Geri Dön 31 Ocak 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN