Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
04 Mayıs 2024 Cumartesi

Zenginler daha uzun yaşıyor

Almanya'da yapılan son araştırma, zenginlerin yoksullara göre daha uzun yaşadığını ortaya koydu. Üstelik makas giderek açılıyor.

Son yapılan araştırmalar, ekonomik durumun insanların yaşam beklentileri üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) "The Lancet Public Health" dergisinde yayımlanan araştırmasına göre; 2003 ila 2019 yıllarında, Almanya'da yaşam süresi genel olarak artsa da, yoksul bölgelerde bu süre sabit kaldı. 2019'dan itibaren ise koronavirüs salgınının etkisiyle durum daha da kötüleşti ve yoksullar ile zenginler arasında, 2021'de yaşam süresi farkı kadınlar için 2,2 yıla, erkekler için ise 3,5 yıla yükseldi.

Bu durum, yoksul insanların, emeklilik sigortasına ömür boyu katkıda bulunmalarına rağmen, emekli olduktan sonra sadece 4 veya 5 yıl yaşayabildikleri ve aslında zenginlerin daha uzun emekliliklerini finanse ettikleri anlamına geliyor.

"Her yeni doğan çocuk bir öncekinden 6 saat fazla yaşayacak"

Federal İstatistik Dairesi'nin (Destatis) 2022 verilerine göre; Almanya'da erkeklerin ortalama yaşam süresi 78,2 yıl, kadınların ise 82,9 yıl. Rostock Üniversitesi'nden Prof. Dr. Roland Rau, nüfus grupları arasındaki yaşam beklentisi farklarının giderek arttığını belirtti. Prof. Rau, günümüzde neredeyse hiç kimsenin 60 veya 70 yaşından önce ölmediğini, her yeni doğan çocuğun bir öncekinden yaklaşık 6 saat daha uzun yaşayacağını ifade etti.

En yüksek yaşam beklentisi Münih'te, en düşük Saksonya-Anhalt'te

Almanya'da yaşam beklentisinin en yüksek olduğu yerler güneyde, özellikle Münih ve çevresi iken, en düşük yaşam beklentisi Saksonya-Anhalt ve Ruhr bölgesinde görülüyor. İşsizlik oranının yüksek olduğu bölgelerde yaşam beklentisinin düşük olduğu belirtildi. Prof. Rau, işsizlik, sigara içme, sağlıksız beslenme, egzersiz eksikliği, artan antibiyotik direnci, demans hastalıkları ve çevre kirliliği gibi faktörlerin yaşam süresi üzerinde önemli etkileri olduğunu vurguladı.

Geri Dön 04 Mayıs 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN