Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sosyal yardım sallantıda - 4 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
19 Temmuz 2023 Çarşamba

Zararlı gıdalara reklam yasağını liberaller mi engelliyor?

Yeşiller Partili Tarım Bakanı Cem Özdemir, çocuklara yönelik çikolata, cips ve benzeri ürünlerin reklamlarını yasaklama planını açıkladı. Tasarının, şirketlerin baskısı üzerine FDP tarafından engellendiği iddia ediliyor.

Kantar tarafından Foodwatch adına yapılan bir kamuoyu araştırması, halkın yüzde 66'sının Özdemir'in bu planını desteklediğini gösteriyor. Ankete katılanlar; okullarda, kreşlerde, televizyonda ve internette yüksek yağ, şeker ve tuz içeren gıdaların reklamlarına kısıtlama getirilmesini doğru bulduklarını belirtti. Ayrıca, ankete katılanların yüzde 67'si çocukların ve gençlerin aşırı tatlı ve abur cubur tüketiminden endişe duyduklarını ifade etti.

"Tasarı, şirket baskısıyla FDP tarafından engelleniyor"

Tüketici koruma uzmanı Luise Molling, Foodwatch adlı şirketin baskısıyla tasarının FDP tarafından engellendiğini savunarak, "Çocukların ve gençlerin sağlığı, Coca-Cola, Ferrero, McDonald's gibi fast-food zincirlerinin kârından çok daha önemli olmalı" şeklinde konuştu.

Bakan Özdemir'in planladığı reklam yasaklarının televizyon, internet ve radyo kanallarında 6 ile 23 saat arasında uygulanması öngörülüyordu. Ancak FDP'nin baskısıyla yasakların yalnızca hafta içi akşam saatlerine sınırlanması gündeme geldi. Liberaller, yasakların sadece okul ve kreşlerin çevresini 100 metreyle sınırlı tutulmasını, oyun parklarının ve eğlence alanlarının bu kapsamın dışında bırakılmasını istiyor.

Anket sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Özdemir, halkın da bu tasarıya destek verdiğine dikkat çekerek, "Çocukları obezite ve diyabet gibi sağlık sorunlarından korumak için harekete geçmemiz gerekiyor" dedi. Özdemir, yasanın Meclis'te tüm ayrıntılarıyla tartışılması gerektiğini vurguladı.

Geri Dön 19 Temmuz 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN