Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
18 Nisan 2023 Salı

Yurt dışında kullanılan oylar Türkiye’ye nasıl dağılıyor?

Türkiye, 14 Mayıs'ta sandık başına gidiyor. Yurt dışından kullanılan oylar da seçimlerde büyük önem taşıyor. Peki bu oylar, seçimi nasıl etkileyecek? Seçimlerde yurt dışı oylarının dağılımı nasıl olacak? 

Yurt dışında kullanılan oylar Türkiye’ye nasıl dağılıyor?

1. Cumhurbaşkanlığı seçimleri

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, yurt dışında ve gümrük kapılarında kullanılan oylar, cumhurbaşkanlığı adaylarının oylarına doğrudan yansıyor. Cumhurbaşkanlığı adaylarının Türkiye’de aldığı toplam oylara, yurt dışından aldıkları oylar ekleniyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçim bölgelerinin önemi yok. 

2. Milletvekili seçimleri

Milletvekili seçimlerinde, yurt dışındaki geçerli oylar, Türkiye’deki seçim bölgelerine bölgedeki seçmen sayısına orantılı biçimde dağıtılıyor. 

Örneğin, yurt içindeki geçerli oyların yüzde 15’i İstanbul'da kullanılmışsa, yurt dışı oylarının yüzde 15’i İstanbul’a gidiyor. Bu yüzde 15, partilerin yurt dışındaki oy oranlarına göre her partiye dağıtılıyor.

Oyların dağılımında, yurt dışı seçmenlerinin nerede oy kullandığına, veya Türkiye’deki ikametlerinin nerede olduğuna bakılmıyor. Sadece toplam yurt içi oylarının seçim bölgelerindeki oranları göz önünde bulunduruluyor.

Daha detaylı anlatmak gerekirse:

- Oyların dağılımı için öncelikle yurt dışından kullanılan geçerli oy sayısı, yurt içinde kullanılan geçerli oy sayısına bölünüyor. Bu şekilde bir katsayı elde ediliyor.

Örneğin, yurt dışı geçerli oy sayısı 2 milyon, yurt içi geçerli oy sayısı 50 milyon olursa, bu katsayı 0,04 oluyor. (2.000.000 ÷ 50.000.000 = 0,04)

- Elde edilen katsayı, tek tek her bir seçim bölgesindeki geçerli oy sayısı ile çarpılıyor. Bulunan sayı, ilgili bölgedeki geçerli oy sayısına ekleniyor. 

Örneğin, Çanakkale’de kullanılan geçerli oy sayısı 400 bin ise, yurt dışından eklenecek oy sayısı 16 bin oluyor. (400.000 x 0,04 = 16.000) Yani Çanakkale’deki toplam geçerli oy sayısı 416 bin olarak kabul ediliyor. 

- Yurt dışı oylarının seçim bölgelerine dağılımı saptandıktan sonra, partilerin yurt dışındaki oy oranlarına göre her partiye yurt dışı oyları ekleniyor. Yurt dışından AK Parti’ye yüzde 50 civarında oy çıktığı 2018 seçimlerini baz alırsak, Çanakkale örneğinde, bölgeye eklenen yurt dışı oylarının yüzde 50’si, yani 8 bin oy AK Parti’nin hanesine yazılıyor.

ZEYNEP SAĞANAK - AVRUPADAN

Geri Dön 18 Nisan 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN