Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
16 Mayıs 2023 Salı

Yurt dışı sandıklarda sonuçlar: İkinci tur 20-24 Mayıs'ta

Türkiye’de ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için, yurt dışı oy verme işlemi 20 Mayıs tarihinde başlayacak.

Yurt dışı sandıklarda sonuçlar: İkinci tur 20-24 Mayıs'ta

Türkiye seçimlerinde oy sayımı tamamlandı. Kesin olmayan sonuçlara göre, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,5 oyla birinci, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,9'la ikinci oldu. Sinan Oğan ise yüzde 5,1 oy aldı. Toplamda hiçbir aday yüzde 50’yi geçemediği için, seçimler ikinci tura kaldı. İkinci turda en yüksek oyu alan iki aday, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yarışacak.

Yurt dışı oy kullanma 20 Mayıs'ta başlıyor

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalmasıyla yurt dışında yaşayan Türk seçmen de yeniden sandığa gitmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda 73 ülkede 156 temsilcilikte ve gümrük kapılarında oy kullanılabilecek. Yurt dışında oy verme işlemleri 20 Mayıs'ta başlayacak, 24 Mayıs'ta tamamlanacak. Gümrük kapılarında ise 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar oy verilebilecek.

Almanya’da Erdoğan’a verilen oylar yüzde 65’e kadar çıktı. Erdoğan, en yüksek oyu yüzde 77,5'le Essen'de aldı. Başkent Berlin’de ise sonuçlar başa baş çıktı. Her iki aday da oyların yüzde 49'unu aldı. Kıta Avrupası, Almanya’nın dışında; Fransa, Hollanda, Belçika da büyük oranda Recep Tayyip Erdoğan’ı tercih etti.

İngiltere, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde ise açık ara Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu birinci oldu.

YSK’den açıklama

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, “Yurt içi sandık sayısı yüzde 100 oranında açılmış olup, katılım oranı yüzde 88,92, yurt dışında ise 52,69 oranında gerçekleşmiştir" dedi.

Yener, YSK'nin, son ikiye kalan adaylardan herhangi birisinin adaylıktan çekilmesi halinde, yerine gelecek adayın müracaat etmesi için daha önce ilan edilen seçim takvimindeki sürenin saat 17.00'den 20.00'ye çekilmesine karar verdiğini belirtti.

Yener, 298 sayılı yasa uyarınca il ve ilçe seçim kurullarına yapılan itirazların, YSK tarafından kesin karara bağlanma tarihinin ise 18 Mayıs olduğunu, bunun ardından 19 Mayıs'ta kesin sonuçların ilan edileceğini bildirdi.

Yener, “Kesin sonuçların ilanından sonra yurt dışında oy verme işlemleri 20 Mayıs’ta başlayacak, yurt içinde ise 28 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek" dedi.

2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri yurt dışı sonuçları (Kesin olmayan sonuçlara göre)

Toplam: 

Recep Tayyip Erdoğan: %56.15

Kemal Kılıçdaroğlu: %40.71

Sinan Oğan: %2.02

Muharrem İnce: %1.02

***

Almanya:

Recep Tayyip Erdoğan: %65.40

Kemal Kılıçdaroğlu: %32.61

Sinan Oğan: %1.29

***

Fransa: 

Recep Tayyip Erdoğan: %64.24

Kemal Kılıçdaroğlu: %34.15

Sinan Oğan: %1.11

***

Hollanda:

Recep Tayyip Erdoğan: %68.39

Kemal Kılıçdaroğlu: %28.86

Sinan Oğan: %1.99

***

Belçika:

Recep Tayyip Erdoğan: %72.31

Kemal Kılıçdaroğlu: %24.65

Sinan Oğan: %2.15

***

İngiltere:

Kemal Kılıçdaroğlu: %79.03

Recep Tayyip Erdoğan: %18.23

Sinan Oğan: %2.15

Geri Dön 16 Mayıs 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN