Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Mart 2023 Çarşamba

Yüksek ücretler enflasyonu tetikler mi?

İktisatçılardan yüksek maaş taleplerinin ücret artışlarının maliyetlerde artışa, dolayısıyla yine fiyat artışlarına yol açabileceği uyarısı geldi. İktisatçıların uyarılarının ardından ücret-fiyat artışı tartışma konusu oldu.

Almanya’da grevlerin ardından yüksek maaş konusu gündem oldu. Almanya'da bazı iktisatçılar, işçilerin yüksek maaş taleplerinin enflasyonun artmasına neden olacağını ileri sürdü. Ücret artışlarının maliyetlerin yükselmesine, dolayısıyla fiyatların ve enflasyonun kontrolden çıkmasına yol açacağını savunan iktisatçılar, sendikaların tepkisini çekti. Çok sayıda iktisatçının karşı çıktığı bu görüş, ülkede ücret - fiyat sarmalı tartışmasının fitilini ateşledi.

"Saçmalık"

Ntv’nin haberine göre, Verdi Başkanı Frank Wernecke, çalışanların taleplerinin zaten gerçek enflasyonun gerisinde olduğuna dikkati çekti ve konuya ilişkin, "Bir ücret-fiyat sarmalından bahsetmek saçmalık" ifadesini kullandı.

"Bu bir şehir efsanesi, çalışanlar taleplerinde haklı"

Alman Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü (DIW) Başkanı Marcel Fratzscher de ücret-fiyat artışı tehlikesi görmediğini vurgulayarak, "Bu bir şehir efsanesi" dedi. Alman Ekonomi Uzmanları Konseyi Başkanı Monika Schnitzer ise “Enflasyonun bu yıl yüzde 6'nın üzerinde olması beklenirken; çalışanlar taleplerinde haklı” dedi.

Geri Dön 29 Mart 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN