Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
18 Mayıs 2023 Perşembe

YSK, CHP'nin yurt dışı takvimine itirazını kabul etti

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu 20-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Gümrüklerde ise oy kullanma işlemi 28 Mayıs akşamına kadar devam edecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için yurt dışında ve gümrük kapılarında oy kullanma işlemlerinin 20 Mayıs’ta başlayacağı duyuruldu. Yurt dışındaki oy kullanma süresi 24 Mayıs’ta sona erecekken, gümrük kapıları için son gün 28 Mayıs olarak belirlendi.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Birinci turda oy verme hakkına sahip olan seçmenlerin aynı hakları ikinci turda da geçerli olacak. Eğer ilk turda oy kullanmadıysanız, seçmen kaydınızın yurt dışında olup olmadığına bakmanızda fayda var. Bunu, ysk.gov.tr adresinden sorgulayabilirsiniz.

Türk vatandaşları zaten oy kullanma hakkına sahip. Çifte vatandaşlar da, Türk vatandaşı oldukları için oy kullanabilirler. Ancak Alman vatandaşı olanlar, mavi kartları olsa bile oy kullanamazlar.

CHP'nin itirazı sonrası bazı ülkelerde süre uzatıldı

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk turda yüksek oy aldığı ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde ikinci turda sadece iki gün oy verilebilecek olması tepkilere neden oldu. CHP’nin itirazı üzerine YSK bu ülkelerdeki süreyi de 5 güne çıkardı.

Kılıçdaroğlu seçimlerin ilk turunda İrlanda’da yüzde 86, ABD ve Kanada’da yüzde 80, İngiltere’de yüzde 79, Japonya’da yüzde 62, Avustralya’da ise yüzde 54 oy almıştı.

Geri Dön 18 Mayıs 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN