Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
10 Temmuz 2023 Pazartesi

Yönetici pozisyonundaki kadınların sayısında artış

Borsada işlem gören Alman şirketlerinin yönetici pozisyonunda bulunan kadın yönetici sayısında büyük bir artış yaşandı.

Yılın ilk yarısında bu sayı 120’ye ulaştı. Ancak bu ilerlemeye rağmen oransal olarak hâlâ çok az kadın, yönetici pozisyonunda kendine yer bulabiliyor. 

Denetim ve danışmanlık firması EY'nin verilerine göre, DAX ailesindeki şirketlerin yönetim kurullarında yer alan kadın yöneticilerin sayısı yılın ilk yarısında 120'ye yükseldi. On yıldır devam eden değerlendirmede en yüksek seviyeye ulaşılmış oldu. 

Federal Kadın İşleri Bakanı Lisa Paus, kadınların iş hayatına daha fazla katılması için yürürlüğe giren kota uygulamasının başarılı olduğunu vurguladı. Yeşil politikacı "Ancak kadınların yönetim pozisyonlarına eşit katılımını sağlamak için yönetimin tamamına bakmamız gerekiyor’’ dedi. 

Denetim kurumlarında da artış var

Denetim Kurumlarındaki Kadınlar Derneği (FIDAR), Mayıs ayı itibari ile değerlendirdiği şirketlerdeki kadın yönetici oranını yüzde 18,3 olarak buldu. Bu değerlendirmenin başladığı 2015 yılından bu yana elde edilen en yüksek oran. Geçen sene bu oran yüzde 14,7’idi. Denetim kurullarındaki kadın oranı ise yüzde 33,5’ten 35,3’e yükseldi. FIDAR bu oranlarda yasal düzenlemelerin büyük etkisi olduğunu söylüyor. 

FIDAR Başkanı Anja Seng kotaların genişletilmesi çağrısında bulundu. Seng, "Hedefimiz orta vadede tüm yönetim kurullarında eşit temsile sahip olmak olmalıdır’’ dedi. 

Geri Dön 10 Temmuz 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN