Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
06 Ekim 2022 Perşembe

Yine hayal kırıklığı: Zirvede anlaşma sağlanamadı

Federal hükûmet ile eyaletler son yardım paketindeki bazı maddelerin finansmanında anlaşamadı. Uzlaşma sağlanamayan konular arasında indirimli toplu taşıma bileti, konut yardımları, mültecilerin ve hastanelerin finansmanı var. 

Yine hayal kırıklığı: Zirvede anlaşma sağlanamadı

Federal hükûmet, ülke çapında geçerli olacak 49 ila 69 avro arasında indirimli bir bilet için 1,5 milyar avroluk bir fon ayırmayı kabul etmişti ve eyaletlerin de aynı miktarda destek sağlaması talep edilmişti. Ancak eyaletlerlerden olumsuz yanıt geldi. Maliyetlerin hükûmet tarafından üstlenilmesi istendi.

Tartışmalı bir diğer konu ise konut yardımları. Yapılan reformlar sonrasında yardımların 180’den, 370 avroya çıkarılmasına karar verilmişti. Federal hükûmet ile eyaletler şimdiye kadar konut yardımlarını eşit oranlarda finanse ediyordu. Ancak konut yardımlarının artırılması ve kapsamının genişletilmesiyle eyaletler maliyetleri üstlenmeyeceğini açıkladı.

Planlanan son yardımlarla birlikte bugüne kadar açıklanan tüm paketlerin 295 milyar avro olacağını söyleyen Başbakan Schloz, “Federal hükûmet, bu fonların 250 milyar avrosunu üstlenecek. Eyaletlerle anlaşmaya varacağımıza inanıyorum” diye konuştu. 

Kim, ne dedi?

CDU lideri Friedrich Merz, anlaşmaya varılamamasında Başbakan Scholz ve Aşağı Saksonya Başbakanı Stephan Weil'ı sorumlu tuttu, Funke medyaya verdiği demeçte, “Zirve herkes için kaçırılan fırsatlar akşamıydı” dedi. 

Aşağı Saksonya Başbakanı Stephan Weil, “Ay sonunda veya gelecek ayın başlarında, 9 avroluk biletle ilgili konunun açıklığa kavuşturulmasını umuyoruz. Önümüzdeki yılın başında kimse huzursuz uyumak zorunda kalmamalı” dedi.

Sol Parti Meclis Grubu Başkanı Dietmar Bartsch, "Kış geliyor ancak federal ve eyalet hükûmetleri hâlâ ödemeyi kimin yapacağını tartışıyor. Enerjide tavan fiyat uygulamasına çok daha önce geçilmeliydi ve kanun vatandaşların ve şirketlerin önünde koruyucu bir siper olmalıydı” dedi.  

Saksonya Başbakanı Michael Kretschmer katıldığı ARD yayınında, “İnsanlar cesaretlerini kaybediyor, şirketler nasıl ayakta kalacağını bilmiyor” diye konuştu. Kuzey Ren Vestfalya, Baden- Württemberg, Hessen, Schleswig Holstein Başbakanları ise hükûmetle yapılan müzakereleri hayal kırıklığı olarak değerlendirdi ve beklentilerin karşılanmadığı bildirildi. 

SPD’li Rheinland-Pfalz Başbakanı Malu Dreyer ise diğer eyalet yöneticilerinden farklı olarak, “Uzlaşmaya varılamayan konulara rağmen, müzakerelerde büyük bir yol katettik. Federal hükûmet taleplerimize uyarak, enerji fiyatlarına tavan fiyat getirileceğini açıkladı. Yardımların halka ve şirketlere ulaştırılması hızlandırılmalı” diye konuştu. 

Bir sonraki zirve ekim ortasında

Bir sonraki zirvenin ekim ortasında düzenlenmesi planlanıyor. Federal hükûmete, doğalgaz fiyatlarında tavan fiyat uygulaması ile ilgili öneride bulunacak komisyon tarafından, ekim ortasına kadar rapor sunulacak.

Geri Dön 06 Ekim 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN