Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fiyatlar düşüyor - 12 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
01 Eylül 2023 Cuma

Yıllık enflasyon yüzde 6,1’e geriledi

Almanya'da enflasyon, ağustos ayında yüzde 6,2'den, yüzde 6,1'e geriledi.

Almanya Federal İstatistik Dairesi'nin (Destatis) ağustos ayına ait öncü verilerine göre, ülkede temmuz ayında yüzde 6,2 olan yıllık enflasyon oranı ağustosta yüzde 6,1'e geriledi. Beklentilere paralel olarak enflasyonun ağustosta yüzde 6'ya düşmesi öngörülüyordu.

Aylık bazda enflasyon oranı ise ülkede yüzde 0,3 arttı. AB uyumlu TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) verilerine göre ise ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 artış ve yıllık bazda yüzde 6,4 artış kaydedildi.

Almanya'da enerji ve gıda fiyatları uzun bir süredir enflasyonun belirleyicisi olmuştu. Gıda fiyatları, ağustosta enflasyonun en büyük etkileyicisi olarak öne çıkmaya devam etti. Ağustos ayında gıda fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarken, enerji ürünleri fiyatları yüzde 8,3 artış gösterdi.

Alman ekonomisi, birçok ham madde ve ürünü yurtdışından ithal ettiği için düşen ithalat fiyatları tüketici fiyatlarına gecikmeli olarak yansıyor.

Geri Dön 01 Eylül 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN