Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Nisan 2024 Cumartesi

Yılda bir kez cinsiyet değiştirilebilecek

Almanya'da kabul edilen Kendi Kaderini Tayin Hakkı Yasası ile birlikte, 1 Kasım'dan itibaren herkes yılda bir kez cinsiyet değiştirebilecek.

Yılda bir kez cinsiyet değiştirilebilecek

Almanya'da, uzun süren müzakerelerin ardından trafik ışığı koalisyonu, Kendi Kaderini Tayin Hakkı Yasası'nı kabul etti. Bu yasa ile 1 Kasım 2024'ten itibaren herkes yılda bir kez cinsiyet değiştirebilecek. Federal Meclis'te yapılan oylamada, 374 milletvekili yasa lehine, 251 milletvekili aleyhte oy kullandı, 11 milletvekili ise çekimser kaldı. Federal hükûmetin LGBTİ+ Hakları Komiseri Sven Lehmann (Yeşiller Partisi), yasayı 'temel haklar ve insan hakları alanında büyük ilerleme' olarak nitelendirdi. . Yasaya göre, cinsiyet ve ad değişikliği için tek bir beyan yeterli olacak ve transgender, interseks ve non-binary bireylerin bu yasadan faydalanması bekleniyor. Bununla birlikte, yasanın cinsiyet ve isim değişikliklerini kolaylaştıracağı öngörülüyor.

Ancak, yasanın eleştirilere de maruz kaldığı görülüyor. Özellikle, iflas araştırmalarından sorumlu IWH Departmanı Başkanı Steffen Müller, "Erken göstergelere göre, ufukta umut verici bir gelişme var" dedi. Birlik (CDU/CSU) ise trafik ışığı hükümetinin bu yasayı 'sorumsuzluk' olarak değerlendirdi ve yasanın toplumsal sonuçlarının geniş kapsamlı olacağını savundu.

BSW lideri Sahra Wagenknecht de “Eminim yılda bir kez cinsiyetinizi değiştirebilmek için milyonlarca insan kesinlikle özgürlüğün bu muhteşem kazanımını bekliyordu!” diyerek yasa ile dalga geçti. Wagenknecht, “Almanlar artık ısınma sistemi konusunda özgürce karar veremiyor ama her 12 ayda bir cinsiyetlerini özgürce seçebiliyorlar” dedi ve eleştirilerine devam etti: 

 

Geri Dön 13 Nisan 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN