Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
03 Mayıs 2024 Cuma

Yeni kriz kapıda

Almanya, 20 milyar avro tasarruf yapılması gereken yeni bir bütçe kriziyle karşı karşıya.

Yeni kriz kapıda

Almanya'da 2025 yılı için bakanlıkların 452 milyar avro olarak planlanan bütçe talepleri sunma süresi sona erdi. Ülke, 20 milyar avro tasarruf yapılması gereken yeni bir bütçe kriziyle karşı karşıya bulunuyor. Özellikle 2025'teki genel seçimler öncesinde, her bir kısıtlamanın koalisyon partileri üzerinde ciddi sonuçları olacağına dikkat çekiliyor.

FDP: Siyaset de vatandaş gibi bütçe disiplinine uymalı

FDP Genel Sekreteri Bijan Djir Sarai, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, siyasetin de vatandaşlar gibi bütçe disiplinine uyması gerektiğini vurguladı. Djir Sarai, bakanlıklardan gerçekçi bütçe teklifleri beklediklerini ifade etti ve FDP'nin borç frenine bağlı kalma konusundaki kararlılığını belirtti.

SPD ve Yeşiller'den Lindner'e eleştiri

SPD ve Yeşiller, Maliye Bakanı Christian Lindner'in (FDP) tasarruf tedbirlerini eleştiriyor ve emeklilik reformu, çocuk güvencesi, iklim koruma programları ve Ukrayna'ya savunma desteği gibi alanlarda daha fazla bütçe talep ediyor. Ancak FDP, bu taleplere sıcak bakmıyor.

SPD, sosyal devlet yapısını korumak istiyor ve 63 yaşında vergiden muaf emekli maaşının kaldırılması gibi önerilere karşı çıkıyor. Parti, borç freninin tartışmaya açılmasını savunuyor.

Yeşiller'in ekonomi planı: Borç frenini gevşetelim

Yeşiller Partisi'nden Ekonomi Bakanı Robert Habeck, borç frenini gevşeterek ekonomiye kısa vadeli güçlü bir destek sağlamak istediğini belirtti. Ancak FDP'nin bu konudaki katı tutumu nedeniyle bütçe müzakerelerinin zor geçeceğini ifade etti.

Birlik 'dayanışma vergisini' tartışmaya açtı

Muhalefet, bütçe krizinin zor ve zaman alıcı olacağını düşünüyor. CDU/CSU Bütçe Sözcüsü Christian Haase, dayanışma vergisinin kaldırılmasının ekonomiyi güçlendireceğini savunsa da, bu verginin kaldırılması milyarlarca avro bütçe açığına neden olabilir.

Yeşiller ve SPD, dayanışma vergisinin devam etmesini destekliyor. Federal Anayasa Mahkemesi'nin dayanışma vergisi hakkındaki kararı beklenirken, Maliye Bakanı Lindner, siyasi bir karar alınması gerektiğini ve bu konuda bir 'B planı' üzerinde çalışıldığını belirtti. Eğer mahkeme, hükûmeti dayanışma vergisini kaldırmaya zorlarsa, borç freninin askıya alınıp alınmayacağı konusunda yeni bir tartışma başlayabilir.

Geri Dön 03 Mayıs 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN