Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
13 Ekim 2023 Cuma

Yeni göç paketi geliyor

Alman hükûmeti, düzensiz göçle mücadele için yeni bir göç paketi hazırladı. 

Yeni göç paketi geliyor

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, bu yeni Göç Paketi yasa tasarısını kabine üyelerine sunarak ekim sonunda kabineden geçirmeyi hedefliyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, son zamanlarda ülkeye gelen düzensiz göçmen sayısının arttığını belirterek, bu sorunu sınırlamaları gerektiğini söyledi ve bu konuda birçok önlem aldıklarını vurguladı. Ancak hâlâ düzensiz göçmenlerin ülkede kalma hakkı olmayanlar hakkında ciddi kararlar alınmadığını belirtti. İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı yasa tasarısının kabineden geçmesi planlanıyor.

Yeni göç paketi, suç işleyen ve iltica başvuruları reddedilen göçmenlerin hızla sınır dışı edilmesinin yanı sıra ülkede kalma şansı yüksek olanların iş gücü piyasasına daha kolay katılmalarını hedefliyor. Önemli değişikliklerden biri, iltica başvurusu yapan sığınmacıların, kabul merkezine alındıktan sonra 9 ay beklemek yerine 6 ay sonra çalışmalarına izin verilmesi olacak.

Ayrıca, sığınmacıları iş gücü piyasasına dahil etmekle sorumlu olan yerel dairelerin, sığınmacılara "çalışma müsamahası" verme yetkisi artacak. Daha önce, bu izin verilip verilmemesi yerel dairelerin takdirine bağlıydı, ancak yasa tasarısı bu konuyu netleştiriyor.

Yeni düzenleme ayrıca, Almanya'da iltica başvuruları reddedilen ancak sınır dışı edilmeleri ertelenen ve "Müsamaha Belgesi" sahibi olanların çalışma izni için başvurabilme haklarını genişletiyor.

Bakan Faeser ayrıca, suç işleyen ve bir yıldan fazla hapis cezasına çarptırılanların sınır dışı edilmelerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bu daha kolay sınır dışı etme kuralının insan kaçakçıları için de geçerli olacak. Gözaltında tutma süresi de Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun olarak 28 güne çıkarılacak.

Yeni yasa tasarısında başka düzenlemeler de yer alıyor, örneğin suç örgütü üyelerinin sınır dışı edilmesi, ülkeyi terk etmek zorunda olan kişilerin aranma yetkileri ve yurtlarda kalan sığınmacılara verilen sosyal yardımlar gibi.

Geri Dön 13 Ekim 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN