Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'dan Türkiye'ye vize kolaylığı sözü - 19 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
07 Mart 2024 Perşembe

Yeni emeklilik reformu

Almanya'da 'emeklilik devrimi' olarak adlandırılan yeni emeklilik paketi halka duyruldu. Paketin amacı, emeklilik yaşını sabit tutup emekli maaşlarını artırmak.

Yeni emeklilik reformu

Almanya Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil ve Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, ülkedeki emeklilik sistemine radikal bir yenilik getirecek 'yeni emeklilik paketini' kamuoyuna duyurdular. Bu kapsamlı reform paketi, "emeklilik devrimi" olarak adlandırılıyor ve özellikle emeklilik maaşlarının finansman yöntemlerinde önemli değişiklikler öngörüyor.

Hükûmetin planı, emekli maaşlarının bir bölümünün sermaye piyasasına yapılan yatırımlar aracılığıyla finanse edilmesini sağlamak. Bu yöntemle, emekli maaşlarının artırılması amaçlanırken, katkı payları ve emeklilik yaşının sabit tutulması hedeflendi. Yeni sistemde, emeklilik kesintileri yapılmayacak ve emeklilik yaşı 67 olarak sabit kalacak, böylece maaşlar artırılacak.

Paket, emeklilik kesintisi yapılmaması, emeklilik yaşının yükseltilmemesi ve emeklilerin ortalama ücretlerinin yüzde 48’i kadar maaş alabilmesi gibi unsurları içeriyor. Plan, 'üretim sermayesi' adı verilen bir fonun oluşturulmasıyla, mevcut katkı paylarına ve federal bütçeden yapılan yıllık ödemelere ek olarak, üçüncü bir finansman kaynağı sağlamayı öneriyor.

Heil ve Lindner, eleştirilere rağmen, bu planın devlet fonlarıyla ilişkili olduğunu ve katkı paylarının hisse senetlerine yatırılmasıyla ilgili olmadığını vurguladı.

Bu yeni emeklilik paketine yönelik eleştiriler iş dünyası, sosyal dernekler ve sendikalardan geldi. Alman İşverenler Birliği, emeklilik maliyetlerinin çalışanlara aktarılmasını eleştirdi. Sosyal dernek VdK, emeklilik seviyesinin daha da artırılmasını talep etti. Alman Makine Mühendisleri Birliği ve Münih Ifo Enstitüsü, katkı paylarının yüksekliği ve yüksek vergiler konusunda uyarılarda bulundu. Sendikalar yeni fon kaynağını riskli bulurken, muhalefet ve Yeşiller Partisi projenin yasal güvenliğine ve AB devlet yardımı yasasıyla uyumluluğuna dair soru işaretleri ortaya koydu.

CDU Genel Sekreteri Carsten Linnemann, emeklilik paketinin emekli maaşlarını sürdürülebilir kılmaya uygun olmadığını ifade ederken; CSU ve Sol Parti liderleri ise hükûmetin planlarını eleştirdi. BSW parti lideri Sahra Wagenknecht ise planı 'kumarhane emekliliği' olarak nitelendirerek, Almanya'da emeklilik maaşları konusunda bir referandum yapılması çağrısında bulundu. İsviçre'deki uygulamalara atıfta bulunarak daha iyi bir emeklilik sistemi talep etti.

Geri Dön 07 Mart 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN