Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
21 Aralık 2022 Çarşamba

Yastık altında milyarlarca mark duruyor!

Merkez Bankası verilerine göre Almanya’da 21 yıl önce değişen marklar hâlâ yastık altında. Toplam 12,3 milyar mark yastık altlarında tutuluyor.

Federal Merkez Bankası’nın verilerine göre, Almanya’da 21 yıldır AB ortak para birimi avro kullanılmasına rağmen yastık altında 12,3 milyar Alman markı tutuluyor. Bu paraların 6,6 milyarının madeni para, geri kalanının ise banknot olduğu kaydedildi. Bu yıl Berlin ve Brandenburg’da yaklaşık 4,1 milyon markın avroya çevrildiği bildirildi. Miktarın avro biriminden değeri ise 2,1 milyon avro olarak açıklandı. 

Almanya, 1 Ocak 2002 itibarı ile 12 ülke ile birlikte ortak para birimi kabul edip avroya geçmişti. O tarihten bu yana 1 avro 1,95583 marka denk geliyor. Federal Merkez Bankası, Alman markının avroya çevrilmesinde diğer avro bölgesi ülkelerinden farklı olarak zaman kısıtlaması olmadığını bildirdi. 

Federal Merkez Bankası’nın tahminlerine göre, avroya çevrilmeyen markların bir bölümü koleksiyoncular tarafından toplanıyor. Paranın büyük bir kısmının ise unutulduğu ya da kaybolduğu düşünülüyor. 

Geri Dön 21 Aralık 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN