Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
05 Haziran 2023 Pazartesi

Yan etkileri hastaya anlatmak olumsuz etki yaratıyor

Doktorlar hem tedavilerin hem de ilaçların yan etkileri konusunda danışanlarını uyarmakla yükümlüler. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar yan etkiler konusunda bilgi sahibi olmanın hastaları olumsuz etkilediği yönünde.

Tıpta nosebo etkisi olarak geçen bu durum plasebo etkisinin tersi olarak tanımlanıyor. Yani kişilerin ilaçların ya da tedavilerin olumsuz etkileri konusunda bilgi edindikten sonra sağlık durumlarında olumsuz değişikliklerin yaşanması. 

Uzmanlar plasebo ve nocebonun etkilerini tartışmak için Ruhr bölgesinde gerçekleşen uluslararası konferansta bir araya geldi.  Essen Üniversite Hastanesi'nde nöroloji profesörü ve Ağrı Tıbbı Merkezi başkanı olan Ulrike Bingel, plasebo ve nocebonun hayal ürünü olmadığının nörobiyolojik olaylar sonucunda gerçekleştiğinin altını çizdi. Bingen ameliyatlardan önce ya da tedaviler esnasında olumsuz yan etkilere odaklanmanın hastaları olumsuz etkilediğini vurguladı. Uzman nörolog hastaların içini rahatlatacak ancak onlara umut aşılamayacak ya da kandırmayacak bir iletişim yöntemi geliştirilmesi gerektiğine söyledi. 

Konferansa katılan uzmanlardan olan psikoloji profesörü Andrea Evers, doktorların daha empatik bir tutum sergileyerek tedavileri olumlu iletişim yolu ile desteklemeleri gerektiğinin önemine değindi.

Plasebo etkisi nedir?

Plasebo etkisi, bir tedavi veya ilaç uygulandığında kişinin sadece zihinsel beklentileri nedeniyle iyileşme sürecinin başlaması olarak tanımlanıyor.

Harvard Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, plasebo etkisinin fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkları olan bireyler üzerinde nasıl etkili olduğunu inceledi. Deneyde, katılımcılara gerçek bir ilaç yerine plasebo verildi ve sonuçlar dikkat çekiciydi. Araştırmanın sonuçlarına göre, plasebo uygulanan bireylerde belirgin bir şekilde iyileşme görüldü. Katılımcıların raporlarına göre, semptomlarda azalma ve daha iyi hissetme durumları gözlemlendi. Ancak, plasebo etkisi tam olarak anlaşılamayan bir fenomen olmaya devam ediyor.

Geri Dön 05 Haziran 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN