Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
10 Mayıs 2023 Çarşamba

Vergi sınıfları değişecek!

Almanya’da koalisyon hükûmeti, evli çiftler için vergi sınıflarında reform yapmayı planlıyor. Söz konusu reformla, vergi sınıfları 3 ve 5 kaldırılacak ve evli çiftler vergi sınıfı 4’ten işlem görecek. 

Vergi sınıfları değişecek!

Hükûmet, bu değişiklikle kadın ve erkek arasındaki eşitsizliği ortadan kaldırmayı ve çalışma isteğini artırmayı amaçlıyor.

Almanya’da vergi sistemi, çalışanların gelir durumlarına göre altı farklı vergi sınıfına ayrılıyor. Evli çiftler ise vergi sınıflarını kendileri seçebiliyor. Şu anda evli çiftlerden biri daha yüksek gelire sahipse, daha az vergi ödemek için vergi sınıfı 3’ü seçebiliyor. Diğer eş ise daha az gelir elde ettiği için vergi sınıfı 5’e tabi oluyor. Bu durumda çiftlerin toplam ödedikleri vergi miktarı düşüyor. Ancak bu sistem, genellikle erkeklerin daha yüksek gelir elde ettiği durumlarda kadınların çalışma isteğini azaltabiliyor. Çünkü kadınlar vergi sınıfı 5’te kaldıkları sürece net maaşları düşük kalıyor.

Hükûmetin planladığı reformla birlikte, evli çiftler artık vergi sınıfı 3 veya 5’i seçemeyecek. Bunun yerine her iki eş de vergi sınıfı 4’ten işlem görecek. Vergi sınıfı 4’te ise her iki eş de kendi gelirleri oranında vergi ödeyecek. Bu sayede kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik giderilecek ve kadınların işgücüne katılım oranı artacak.

Reformun ne zaman yürürlüğe gireceği henüz belli değil. Ancak hükûmet sözcüsü yaptığı açıklamada, reformun koalisyon sözleşmesinin bir parçası olduğunu ve en kısa sürede hayata geçirileceğini belirtti.

Geri Dön 10 Mayıs 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN