Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Haziran 2023 Cuma

Vergi daireleri mektuplarını sadeleştiriyor

Almanya’da vergi dairelerinin ‘resmi dili’ sona eriyor. Eyaletlerin maliye bakanlıkları mektupların halkın anlayabilmesi için daha sade bir Almanca ile yazılması kararı aldı.

Almanya’da eyalet maliye bakanları, artık vatandaşlara gönderilen resmi mektupların daha sade bir Almancaya çevirilmesine karar verdi. Buna göre, 484 örnek mektup (Musterschreiben) ve 148 metin daha basit bir Almanca'ya çevrildi. Bu yıl bunlara ek olarak 100 tane daha mektup sadeleştirilecek. 

“Anlaşılır bir dil”

Bild’de yer alan habere göre; konuya ilişkin olarak konuşan Kuzey Ren-Vestfalya Maliye Bakanı Marcus Optendrenk (CDU); mali kurumlar, vatandaşlar için bir hizmet sağlayıcı olduğunu ve bu kurumların anlaşılır ve basit bir dil kullanması gerektiğini söyledi.

“Vatandaş dostu vergi idaresi mümkün”

Mecklenburg-Vorpommern Maliye Bakanı Heiko Geue (SPD) ise, "Bürokrasiyi azaltmak, anlaşılır olmakla başlar. ‘Resmi Almanca’dan vazgeçmeliyiz. Ancak anlaşılı bir dille, vatandaş dostu vergi idaresi mümkün. Herkes iyi anlaştığında her şey daha hızlı ilerler” dedi.

Vergi mükellefleri de memnun

Vergi Mükellefleri Derneği de girişimi memnuniyetle karşıladı. Dernek Başkanı Reiner Holznagel Bild'e verdiği demeçte, "Sonuçta, uzmanların verdiği bilgi ne kadar anlaşılır olursa, o kadar az soru ve sorun ortaya çıkar” dedi.

Geri Dön 09 Haziran 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN