Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
29 Kasım 2022 Salı

Vatandaşlık reformu koalisyonu böldü

Almanya’da vatandaşlık reformu için çalışmalar sürüyor. Koalisyon hükûmetinde görüş ayrılıkları var. Küçük ortak FDP Türklere çifte vatandaşlığın yolunu açan plana itiraz etti.

Vatandaşlık reformu koalisyonu böldü

FDP ile birlikte muhalefet de reform planına itiraz etti. FDP Genel Sekreteri Bijan Dijr-Saraj partinin Alman vatandaşlığının değersizleştirilmesine ortak olmayacağını savundu. FDP’li siyasetçi şu an vatandaşlık yasasını kolaylaştırmanın zamanı olmadığını vurguladı ve şöyle devam etti:

Henüz yasadışı göçle mücadelede ilerleme kaydedilmedi. İlk adım atılmadan önce, ikinci adım atılmamalı. Alman vatandaşlığın verilmesi, Alman toplumuna başarılı entegrasyonun bir sonucu olmalı. Entegrasyon sürecinin daha başındayken vatandaş olunmamalı.

Ana muhalefeti oluşturan Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) de vatandaşlık reformuna karşı çıkıyor. Birlik partilerinin Meclis Grup Başkanı Friedrich Merz, vatandaşlık yasasında bir yenilemeye gerek olmadığını savundu. Merz, “İş piyasasına göç önemli ve zaten bu yapılıyor. Ancak, sosyal sistemlerden faydalanmak için yapılan göçün engellenmesi şart. Alman vatandaşlığının rastgele verilmesi uygun değil” ifadelerini kullandı. Merz, çifte vatandaşlığın bir istisna olması gerektiği görüşünde ve tasarıyı bloke edeceklerinin de sinyalini verdi.

Bununla birlikte İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada vatandaşlık yasasının modernizasyonuna ilişkin çalışmaların bitmek üzere olduğu aktarıldı. Bakanlık açıklamasında koalisyonun seçim protokolüne işaret edildi ve vatandaşlığa geçişte engellerin azaltılmasının hedeflendiği söylendi.

Taslakta neler var?

Yeni taslağa göre Almanya’da 5 yıl yaşayan yabancıların vatandaşlığa geçme imkânı olacak. Okul ya da mesleki başarı, son derece iyi Almanca bilgisi veya kamu yararına faaliyetler gibi yollarla entegrasyonda ‘özel başarı’ göstermiş kişiler için bu süre 3 yıla kadar inebilecek.

En az beş yıldır Almanya’da yaşayan göçmen kökenli ailenin Almanya’da doğan çocukları da otomatik olarak vatandaşlık alabilecek. Bu süre şu anda 8 yıl.

67 yaş üstünde olan ve misafir işçi olarak ülkeye gelenler için yazılı sınav zorunluğu kaldırılacak ve bu kişilerin Alman vatandaşlığı almaları için sözlü iletişim sağlamaları yeterli görülecek.

2 milyon insan yararlanabilir

Eğer tasarı yasalaşırsa 2 milyon civarında insanın bundan yararlanabilmesi öngörülüyor. Tasarının Bakanlar Kurulu’na ve Meclis gündemine ne zaman geleceği ise henüz açıklanmadı.

Sonuç olarak SPD ve Yeşiller tasarıyı desteklerken; FDP, CDU/CSU ve aşırı sağcı AfD bu yasaya karşı. Sol Parti’nin de yasaya destek vermesi bekleniyor.

Geri Dön 29 Kasım 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN