Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına ve saldırı alarmı: 2 tutuklama - 18 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
21 Mayıs 2024 Salı

Uzmanlar emeklilikte kapsamlı reform istiyor

Almanya Ekonomi Bilirkişi Konseyi Başkanı Monika Schnitzer, emeklilik maaşlarında kapsamlı bir reform yapılması gerektiğini vurguladı.

Uzmanlar emeklilikte kapsamlı reform istiyor

Federal hükûmetin üst düzey ekonomi uzmanı, emekli maaşları konusunda ciddi uyarılarda bulundu. Almanya Ekonomi Bilirkişi Konseyi Başkanı Monika Schnitzer, emeklilik maaşlarında kapsamlı bir reform yapılması gerektiğini vurguladı ve partiler arası bir fikir birliğine varılması çağrısında bulundu. Schnitzer, "Emekli maaşlarının eskisi gibi artmasına izin veremeyiz. Emeklilik reformu konusunda partiler arasında anlaşma sağlanması önemli" dedi.

Hükûmetin 'emeklilik' planları

Arka planda, FDP 45 yıllık çalışmanın ardından 63 yaşında kesintisiz emekli maaşının kaldırılması ve yaşlılara yönelik çalışma teşviklerinin artırılması çağrısında bulunmuştu. Ancak SPD, bu değişikliklere karşı. 2025 federal bütçesi üzerindeki anlaşmazlıkların başında, federal kabine tarafından planlanan ancak üzerinde uzlaşılamayan emeklilik reformu var. Bu reformla gelecekte yüzde 48'lik bir emeklilik seviyesinin garanti edilmesi amaçlanıyor. Hükûmet, ayrıca 2030'ların ortalarına kadar federal fonlardan sermaye piyasasına en az 200 milyar avro yatırım yapmayı planlıyor.

Schnitzer, emeklilik seviyesinin düşürülmemesi ancak artışların sınırlı tutulması gerektiğini belirtti. Schnitzer, "Emeklilik artışları şu anda ücret gelişmeleriyle bağlantılı. Ancak birçok ülke enflasyon gelişmelerine odaklanmış durumda. Enflasyonun ücretlerdeki gelişmeler kadar yüksek olmadığı normal zamanlarda bu, ekonomik kalkınmaya daha az dahil olunduğu anlamına gelir" dedi.

Emeklilik sistemini bekleyen tehlike

Baby boomer kuşağı emekli oldukça, emeklilik katkı paylarını ödeyebilecek çalışan sayısının azaldığını vurgulayan Schnitzer, "Bizim buna uyum sağlamamız gerekiyor. Emeklilerin masraflarını katkı paylarıyla ödediler. Ancak daha sonra kendi emekliliklerine yetecek kadar çocuk sahibi olmadılar ve yetiştirmediler. Bunu bir şekilde halletmemiz lazım" dedi.

"Yasal emeklilik tek başına yaşam standartlarını korumaya yetmez"

Schnitzer, yasal emekliliğin tek başına yaşam standartlarını korumaya yetmeyeceğinin 20 yıl önce açıklandığını ve bunun ciddiye alınmadığını ifade etti. 63 yaşındaki emekli maaşı hakkında ise, "Bu kişiler, ortalama ücret alan ve sağlık durumu iyi olan çalışanlar. Uzun bir çalışma hayatından sonra artık çalışamayacak durumda olanlar değil, aksine sağlıklı olan ve çalışmaya devam edebilen kişiler" dedi.

Schnitzer, tedbirin daha hedefe yönelik olmasını ve bazı insanların uzun süre çalışamayacağı gerçeğinin hesaba katılması gerektiğini vurguladı. "Vergiden muaf emekli maaşını düşük gelirlilere ayırmalısınız. Bu insanlar daha sık hastalanıyor ve yüksek gelirlilere göre daha kısa yaşıyorlar" dedi.

Geri Dön 21 Mayıs 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN