Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
08 Kasım 2023 Çarşamba

Uzlaşma çıktı: İşte Göç Zirvesi'nden çıkan kararlar

Almanya'da aylardır süren tartışmaların ardından federal hükûmet ile eyaletler, göç krizinin mali yükünün paylaşılması konusunda uzlaştı.

Uzlaşma çıktı: İşte Göç Zirvesi'nden çıkan kararlar

Almanya’da aylardır süren tartışmaların ardından federal hükûmet ile eyaletler, göç krizinin mali yükünün paylaşılması konusunda uzlaştı. Önceki gün öğleden sonra eyalet başbakanları arasında başlayan ve akşam da Başbakan Scholz ile devam eden görüşmeler sabaha karşı bitti. Başbakan Scholz, Eyalet Başbakanları Konferansı’na başkanlık eden CDU’lu Hessen Eyaleti Başbakanı Boris Rhein ve SPD’li Aşağı Saksonya Başbakanı Stephan Weil ile birlikte saat 02.45’te basın mensuplarının karşısına geçti.

Anlaşmanın özü sığınmacı sayısını azaltmak

Ortak amaçlarının, düzensiz göçü geri püskürtmek olduğunu vurgulan Scholz, “Bugün burada tarihi bir an yaşıyoruz” dedi. Scholz sığınmacı sayısının azaltılmasının, varılan uzlaşmanın ‘özünü’ oluşturduğunu ifade etti.

Anlaşmada neler var?

Anlaşmaya göre, federal hükûmet, Ocak 2024'ten itibaren federal eyaletler tarafından kabul edilen her sığınmacı için 7 bin 500 avro ödeyecek. Eyaletler ise sığınmacı başına 10 bin 500 avro talep etmişti.

Anlaşmanın önemli maddeleri şunlar:

  • Sığınmacı başına 7 bin 500 avroluk ödeme: Bu ödeme, eyaletlerin sığınmacılarla ilgili harcamalarının büyük bir kısmını karşılayacak.
  • İltica süreci uzun süren sığınmacılara destek süresi 36 aya çıkarılacak: Bu sürenin uzatılmasıyla, sığınmacıların devletten aldığı destek azalacak.
  • Sığınmacılara nakit para yerine ödeme kartı verilecek: Bu sayede, sığınmacıların kendi ülkelerine para transfer etme olanakları sınırlandırılacak.
  • İltica başvurularının sonuçlandırılması hızlandırılacak: Sığınma başvurularının 6 ay içinde sonuçlandırılması hedefleniyor.
  • Sınır dışı işlemleri hızlandırılacak: Sığınma başvuruları kabul edilmeyenlerin sınır dışı işlemleri hızlandırılacak.
  • Avusturya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre ve Polonya sınırlarında uygulanan kontroller devam edecek.

Muhalefet anlaşmadan pek memnun değil

Anlaşma, Almanya'da sığınmacı krizinin mali yükünün paylaşılması konusunda önemli bir adım olarak görülüyor. Ancak, anlaşmanın muhalefet partilerinden ve bazı eyaletlerden tepkiyle karşılandığı da belirtiliyor.

Ana muhalefet CDU/CSU, anlaşmanın yeterli olmadığını savunuyor. CDU Genel Başkanı Markus Söder, "Almanya'ya göçün sınırlandırılması için hükûmete baskı yapmayı sürdürmeliyiz" dedi.

Sol Parti ise, anlaşmanın mali yükün sıradan vergi mükelleflerine yüklenmesine neden olacağını savunuyor. Sol Parti Meclis Grubu Başkanı Dietmar Bartsch, "Artan maliyetler artık süper zenginlerin sırtına yüklenmeli" dedi.

Yeşiller ise, anlaşmanın uygulanmasına odaklanılması gerektiğini savunuyor. Yeşiller Partisi lideri Omid Nouripour, "Birliğin yeni taleplerde bulunmak yerine kararların uygulanmasına katılması gerekiyor. Şimdi sakince kararları uygulayın, artık sıradaki adım bu. Birisi sihirli bir değnek salladığında her şeyin farklı olacağı yanılgısına kapılmamak gerekir" dedi.

Şehirler Birliği: Biz de o masaya aitiz

Alman Şehirler Birliği Başkan Yardımcısı Burkhard Jung da, federal ve eyalet hükûmetleri arasında yürütülen zorlu müzakereleri eleştirdi. Jung, ”Federal ve eyalet hükûmetleri arasındaki bu çekişme korkunç" dedi ve belediyelerin de bu tür müzakerelere katılması gerektiği talebini yineledi. Jung,  “Biz de o masaya aitiz. Bunu talep etmekten asla vazgeçmeyeceğim” dedi.

Geri Dön 08 Kasım 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN